poniedziałek 29 listopada 2021

Błażeja, Margerity, Saturnina

0°C słabe opady śniegu Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: Otwarcie największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Wspólny sukces ZE PAK oraz lokalnych samorządów.

Wideo: Otwarcie największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Wspólny sukces ZE PAK oraz lokalnych samorządów.
 

Największa elektrownia słoneczna w Polsce rozpoczyna działalność i produkcję czystej i zielonej energii. Farma została zbudowana przez konsorcjum ESOLEO i PAK Serwis dla grupy ZE PAK w gminie Brudzew na terenach po kopalnianych i ma moc 70 MWp. W czwartek 28 października uroczystego przecięcia wstęgi dokonał prezes ZE PAK SA Piotr Woźny oraz właściciel grupy Polsat Plus Zygmunt Solorz.

-To milowy krok w transformacji energetycznej zarówno ZEPAK, jak i całej Wielkopolski. Chcemy, aby od 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł – w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości - mówił podczas otwarcia Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA.

Farma składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje ok. 100 ha terenu. Jeszcze niedawno był to teren wykorzystywany przez Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego. Całość inwestycji kosztowała 164 mln zł. Do budowy elektrowni, oprócz modułów wykorzystano 306 inwerterów oraz ponad 900 km kabli i światłowodów. Samo ogrodzenie farmy, do której prowadzi 16 bram wjazdowych, ma 12 km długości. Na terenie elektrowni jest 31 stacji transformatorowych, każda o mocy 2MVA. Palety po modułach fotowoltaicznych zostały przetworzone na płyty sklejkowe, które zostaną wykorzystane do produkcji mebli.

Jak zaznaczył na zakończenie oficjalnego uruchomienia farmy prezes ZE PAK Piotr Woźniak, cała inwestycja nie była by możliwa do zrealizowania w tak krótkim czasie gdyby nie wsparcie i przychylność samorządów lokalnych w tym gminy Brudzew z wójtem Cezarym Krasowskim na czele oraz Starosty Tureckiego Dariusza Kałużnego wraz z zarządem powiatu.

reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wideo:

Wideo: "Dla takich chwil warto żyć..."...

5 list.
Wideo: W Przykonie dobiegają końca...

Wideo: W Przykonie dobiegają końca...

28 sierp.
Wideo: Zielona energia z farmy w gm. Brudzew...

Wideo: Zielona energia z farmy w gm....

23 kw.
Wideo: Międzynarodowy Dzień Teatru - Monodram...

Wideo: Międzynarodowy Dzień Teatru -...

27 mrz.
Wideo: Bajki na Dobranoc - Słuchowisko

Wideo: Bajki na Dobranoc - Słuchowisko...

19 mrz.
Wideo: Bajki na Dobranoc - Czerwony Kapturek

Wideo: Bajki na Dobranoc - Czerwony...

12 mrz.
reklama
reklama
reklama