Koncert w Pomocy Juliankowi / 25 marca, godz. 15:00

środa 21 marca 2018

Benedykta, Lubomiry, Lubomira

reklama

Lokalna Karta Seniora

Lokalna Karta Seniora
 

Punkt 15 ulotki wyborczej programu Pana Burmistrza Romualda Antosika brzmi „wspieranie seniorów i organizacji działających na rzecz osób starszych”. Chciałbym podpowiedzieć inicjatywę uruchomienia „Lokalnej Karty Seniora”, która uczyniłaby życie seniorów ciekawszym i sprawiła, że mieszkańcy w wieku 60+ chętniej odwiedzaliby miejskie instytucje kultury i rozrywki. Ulgi na korzystanie z OSIR-u, kina i zniżki w sklepach, restauracjach, gabinetach lekarskich i punktach usługowych zadowoliłyby miejscowych seniorów. Zdaję sobie sprawę, że do wdrożenia tego programu należałoby przekonać tutejsze instytucje, przedsiębiorców i ośrodki kulturalne, chociaż niektóre z nich już prowadzą bezpłatne zajęcia dla seniorów w formie wykładów, kursów i różnego rodzaju pokazów, np. Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Dom Kultury i Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera jak i Klub „Tęcza” Spółdzielni Mieszkaniowej. Również Klub Seniora „Promyk” aktywizuje i integruje wielu emerytów.

W przeszłości słyszałem o inicjatywie stworzenia w Turku „Uniwersytetu Trzeciego Wieku”, jednak plany spełzły na niczym, a uważam, że taki uniwersytet byłby wielką gratką dla miejscowych seniorów, co może potwierdzić fakt, iż w naszym sąsiedztwie, np. w Koninie i Uniejowie uniwersytety takie działają bardzo aktywnie i seniorzy chętnie z nich korzystają. Celem działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest m.in. aktywizacja intelektualna, społeczna i kulturalna seniorów, ułatwienie dostępu i kontaktu z instytucjami takimi jak: służba zdrowia oraz różnego rodzaju ośrodki kultury, a także podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej wśród seniorów. Nie da się ukryć, że jedną z cech współczesnego społeczeństwa jest jego starzenie się. Długość życia wydłuża się, rośnie liczba osób w wieku poprodukcyjnym, przyrost naturalny maleje i w ten sposób dochodzi do procesu starzenia. Wiele badań wskazuje, że proces ten w większej mierze ma podłoże psychiczne, a niekoniecznie biologiczne, dlatego też ważne jest, aby seniorów włączyć do życia kulturalno-edukacyjnego i publicznego, aby mogli oni aktualizować swoją wiedzę, brać udział w różnych przedsięwzięciach odbywających się w ich środowisku i aktywnie w nich uczestniczyć. Te wnioski oparte na różnego rodzaju badaniach stały się podstawą do tworzenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które poprzez różne formy edukacji zrzeszają miejscowych seniorów.

reklama

Popieram także pomysł Pani radnej Elżbiety Niespodziańskiej, który został przedstawiony na ostatniej przed wakacjami sesji Rady Miejskiej Turku o utworzeniu dziennego domu pobytu seniora. Podjęcie tej inicjatywy wzmocniłoby system wsparcia dla seniorów, zwłaszcza chorych i niepełnosprawnych. Byłoby doskonałym sposobem na odciążenie opiekunów i rodzin osób chorych, którzy mogliby bez przeszkód pracować w pełnym wymiarze godzin i nie martwić się o chorych, którzy byliby pod dobrą opieką, a przy okazji mogli korzystać z życia poprzez nawiązywanie nowych kontaktów.

Inicjatywa utworzenia Dziennego Domu Pobytu w wielu zakątkach Polski sprawdziła się, co widać w Dziennym Domu Pobytu „Senior - WIGOR”  w Żorach, gdzie lokalni seniorzy aktywnie uczestniczą w organizowanych przedsięwzięciach, a ich aktywność powoduje ciągłe rozszerzanie się działalności tego ośrodka. Seniorzy biorący udział w prowadzonych zajęciach wspólnie spędzają czas, między innymi: obchodzą urodziny, dzielą się własnymi przeżyciami i dyskutują o dalszym rozwoju placówki. Korzystają oni także z Karty Seniora, poddając się np. profilaktycznym badaniom organizowanym w mieście.

Uważam, że należałoby poważnie zastanowić się nad losami miejscowych seniorów, zadbać o ich rozwój intelektualny i pozwolić im brać z życia więcej, a nie uciekać w zakamarki domów i w ciszy i samotności przeżywać dojrzałe lata. Dlatego też Lokalna Karta Seniora stworzyłaby ogromne możliwości rozwoju i rozrywki dla osób w wieku 60+.

reklama

Jan Przybylski

Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 7 (Os. Wyzwolenia)

 

Podobne artykuły

Budżet Obywatelski dyskusji cd.

Budżet Obywatelski dyskusji cd.

24-10-2017
O grypie w bibliotece miejskiej

O grypie w bibliotece miejskiej

05-10-2017
Brawo S.M.

Brawo S.M. "Tęcza"

29-08-2017
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama