piątek 03 maja 2024

Jaropełka, Marii, Niny

reklama

Jak zabić „po ludzku” karpia ?

Jak zabić „po ludzku” karpia ? - Źródło: sxc.hu / Michał Trochimiak
Źródło: sxc.hu / Michał Trochimiak 

Święta to okres radości, choć dla wielu osób traumą jest ubój karpia. Kwestia uśmiercania i konsumpcji tejże ryby nie jest sprawą błahą, gdyż zajmuje się nią np. Główny Inspektorat Weterynarii i „sanepid”.

Handel karpiami to nie działanie prowadzone w stylu „wolnej amerykanki”, gdyż czuwa nad nim w przypadku naszego miasta Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Placówka ta w okresie przedświątecznym pełnić będzie nadzór nad sprzedażą ryb, prowadzoną w lokalnych sklepach i np. na targowisku przy ul. Legionów Polskich. Odpowiednie wytyczne w sprawie obchodzenia się z żywymi rybami ma także dla sprzedawców i kupujących Główny Inspektorat Weterynarii.

reklama

Wedle tych założeń, zabijanie ryb w punktach handlowych powinno odbywać się w sposób humanitarny czyli wiążący się z jak najmniejszym cierpieniem. Taką metodą – zdaniem Głównego Lekarza Weterynarii – jest ubój przez „uderzenie w głowę powodujące utratę przytomności, w połączeniu ze skrwawieniem, uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego lub przerwaniem rdzenia kręgowego albo dekapitacją”. Co ważne, zabijanie ryb musi odbywać się w miejscach ustronnych i specjalnie wydzielonych, a świadkami brutalnych działań nie mogą być w żadnym wypadku dzieci.

Jeśli kupujemy żywą rybę, to także musimy zadbać o to, by karpiowi nie zapewniać niepotrzebnych cierpień. Dlatego też w przypadku transportu „przyszłej potrawy wigilijnej” bez użycia wody, należy zaopatrzyć się w stosowny pojemniki, pozwalający zwierzęciu na wykorzystanie naturalnej wymiany gazowej przez powierzchnię skóry. Karp nie powinien być przenoszony w zawiązanej szczelnie torbie, czy też być owinięty w folię. Jeśli kupioną rybę przenosimy do naszego domu w opakowaniu z wodą, to należy mieć na uwadze to, by karp – w wyniku ciasnoty – nie musiał przebywać w nienaturalnej dla siebie pozycji. Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, transportowanej żywej istocie należy zapewnić ciecz o masie przynajmniej dwukrotnie większej od ciężaru tejże ryby.

AW
Źródło: www.psse-turek.pl / www.wetgiw.gov.pl

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Możliwe spadki ciśnienia w sieci...

Możliwe spadki ciśnienia w sieci wodociągowej. PGKiM wydał komunikat

9 kw.
Miasto dopłaci mieszkańcom Turku za ścieki

Miasto dopłaci mieszkańcom Turku za ścieki

26-10-2023
Dyskryminacja PGKiM przez Wody Polskie?

Dyskryminacja PGKiM przez Wody Polskie?

08-09-2023
Legionella atakuje, PGKiM i Sanepid...

Legionella atakuje, PGKiM i Sanepid uspokajają. W powiecie tureckim nie...

01-09-2023
Dwa życia Mariusza. Mija dwadzieścia pięć...

Dwa życia Mariusza. Mija dwadzieścia pięć lat od feralnego skoku do...

02-06-2023
Sprzedajesz lub wynajmujesz nieruchomość?...

Sprzedajesz lub wynajmujesz nieruchomość? Pamiętaj o certyfikacie...

07-04-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama