XV Dni Malanowa z Future Folk, Eleni i zespołem Piękni i Młodzi

poniedziałek 28 maja 2018

Augustyna, Ingi, Jaromira

reklama

Brudzew: Wóz OSP za ponad milion? Wójt radzi szukać na OLX używanego pojazdu

Brudzew: Wóz OSP za ponad milion? Wójt radzi szukać na OLX używanego pojazdu
 

Mijają czasy, gdy w jednostkach OSP jeździło się pojazdami starszymi, niż niejeden młody druh. Także w naszym powiecie są straże, które pozyskały już nowiutkie pojazdy, warte setki tysięcy złotych. Czy w 2017 roku jest szansa na tego typu zakup w gminie Brudzew? O tym dyskutowano podczas ostatniej w 2016 roku sesji Rady Gminy.

W trakcie sesji budżetowej mówiło się o dużych pieniądzach, więc nie sposób było nie wspomnieć o oczekiwaniach strażaków. Temat poruszył więc radny i strażak w jednej osobie – Zbigniew Synenko.

reklama

Chodzi o ciężki samochód gaśniczy. Czy będziemy myśleć nad tym tematem w 2017 roku czy nie? Jakiś zarys jest? Czy jest szansa na jakieś dofinansowanie? Żeby złożyć wniosek do Zarządu Wojewódzkiego, to my musimy mieć jakieś pieniądze z budżetu gminy zabezpieczone. Jesteśmy po rozmowach z panem posłem, także z panem Stasiakiem. Oni powiedzieli, że jeśli z budżetu gminy nie zabezpieczymy części środków, to nie mamy co nawet wniosku składać. Trzeba mieć środki własne. Jeśli tego nie mamy, to nikt nam wozu nie da bez zabezpieczenia – mówił radny Synenko.

Wywołany do odpowiedzi wójt wskazał, że śledzi sprawę zakupów dla OSP na bieżąco, obserwuje zmianę zasad w przyznawaniu dofinansowań itp. Cezary Krasowski wyliczył też, że pozyskanie ciężkiego samochód gaśniczy nie jest tanie. Taki pojazd z wyposażeniem kosztuje bowiem – jak wyjaśnił wójt – około 1 200 000 zł.

Można uzyskać dofinansowanie rzędu 50%. Około 600 000 zł własnych środków należałoby zabezpieczyć. Między 500 000 a 600 000 zł – informował wójt.

reklama

Cezary Krasowski zwrócił uczestnikom sesji uwagę na to, że takie zakupy to nie jedyny sposób nabycia pojazdu. Można też zasiąść przy komputerze, przejrzeć motoryzacyjne serwisy ogłoszeniowe i tam znajdują się używane, kilkuletnie wozy strażackie. Można iść jeszcze dalej i rozważyć zakup auta sprowadzonego np. z Wielkiej Brytanii. Wiąże się to z kosztami zmodyfikowania wozu, ale wtedy można za niecałe 60 000 zł kupić 10-letni pojazd.

Podczas obrad nie padło jednak twarde „nie”. Samorządowcy byli zgodni co do tego, że sprawę warto rozważyć. Warto sprawdzić też, czy uda się pozyskać większe dofinansowania itd. – Próbować trzeba – przyznał przewodniczący Wdowiński.

Zawsze można wóz wziąć, a zapłacić za 2 lata – zażartował jeden z radnych, nawiązując najwyraźniej do zawirowań, które można było zaobserwować przy pozyskaniu samochodu OSP w jednej z okolicznych gmin.

AW

Podobne artykuły

Brudzew: 3 Maja ze Stonką i VI Lekcją Śpiewania...

Brudzew: 3 Maja ze Stonką i VI Lekcją Śpiewania...

3 maj.
Chylin: Strażacy zdobyli ciężkiego MANa. 8000...

Chylin: Strażacy zdobyli ciężkiego MANa. 8000 litrów...

8 kw.
Brudzew: Forum Sołtysów Gmin Powiatu Tureckiego...

Brudzew: Forum Sołtysów Gmin Powiatu Tureckiego 2018

7 lt.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama