sobota 27 kwietnia 2024

Sergiusza, Teofila, Zyty

reklama

Jesteśmy gotowi na wielkie projekty! Dwadzieścia lat Stowarzyszenia Przystań

Jesteśmy gotowi na wielkie projekty! Dwadzieścia lat Stowarzyszenia Przystań
 

„Wiemy, że rok 2023 będzie dla nas przełomowy. Jesteśmy gotowi na wielkie projekty. Jeszcze w tym roku na scenie kameralnej Przystani odbędzie się wiele spektakli, monodramów, koncertów i warsztatów. Chcemy rozwijać się na skalę globalną” – mówią jednym głosem ludzie z pasją, tworzący od 20 lat społeczność Stowarzyszenia Przystań. Razem chcą też przezwyciężyć piętrzące się na ich drodze trudności. A tych ostatnio nie brakuje…

To był 2003 rok. Szóstka przyjaciół: Jacek i Anetta Pęczakowie, Jacek Sulkowski, Maria Kur-Sulkowska, Błażej Maleta i Krzysztof Majda, postanowiła zacząć działać na lokalnym gruncie, w Turku. Połączyła ich wspólna i piękna idea – otworzyć drogę do rozwoju kulturalnego, społecznego i edukacyjnego dla dzieci i młodzieży z całego regionu. Z tego pomysłu, w starej kaplicy przy kościele św. Barbary w Turku, wyrosło Stowarzyszenie Przystań.

reklama

Pierwsze lata działalności to przede wszystkim zajęcia i warsztaty wspierające zainteresowania dzieci i młodzieży. Rozpoczęły się zajęcia wokalne, warsztaty teatralne, szachowe, Beatbox czy taneczne, ruszył też klub modelarski i korepetycje z języka polskiego czy matematyki. To jednak nie wszystkie działania prowadzone przez Przystań. Właściwie od początku istnienia, jej twórcy zajęli się również organizacją cyklicznych imprez, corocznego koncertu charytatywnego, urodzin Kubusia Puchatka, koncertów.

Na szczególną uwagę zasługuje niewątpliwie Festiwal SCABB. Dwutygodniowa impreza opierała się na serii artystycznych warsztatów i kończyła się wielkim finałem, spektaklem, w którym głównymi artystami byli uczestnicy festiwalu, pracujący pod okiem topowych w swoich dziedzinach, artystów. To dzięki festiwalowi do Turku zawitali najwięksi artyści sceny hip-hop, na szarych betonowych powierzchniach pojawiły się pierwsze murale, odbywały się rodzinne pikniki i mistrzostwa w jeździe na deskorolce.

W 2011 roku okazało się, ze budynek, w którym mieści się Przystań, ma zostać rozebrany. Nie rezygnując z prowadzonych zajęć, jej twórcy rozpoczęli dwuletnią tułaczkę. Wreszcie, w 2013 roku otrzymali klucze od mieszącego się przy ul. Browarnej 13, budynku starej przepompowni. Nikogo nie przerażał zastany stan pomieszczenia, który dziś możemy oglądać tylko na zdjęciach. Od tamtej pory minęło bowiem kolejne 10 lat działalności Stowarzyszenia, a skala przeprowadzonych przez dekadę modernizacji, robi wrażenie.

Przy Browarnej 13 powstała scena kameralna, profesjonalne studio nagrań i przestrzeń przyjazna wszelkim artystycznym działaniom. Dedykowana zarówno ludziom działającym na gruncie lokalnym, jak i największym polskim artystom. Na deskach sceny kameralnej wystąpili już Piotr Bukartyk, Rafał Rutkowski czy Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus", Szymon Baraniecki, ale też uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Turku, zespół The Zgreds, Michał Felczak, Pawłowie Ciemniewski i Grabara.

reklama

Nowa siedziba pozwoliła na realizacje wielu przedsięwzięć. Rokrocznie w grudniu rusza w niej Fabryka Świętego Mikołaja, odwiedzana przez setki dzieci, spektakle wystawiane przez Grupę Teatralną Poruszenie to gwarancja wypełnionej po brzegi widowni, a studio nagrań pozwala na realizacje kolejnych słuchowisk spod znaku grozy. Tu wciąż trwają zajęcia artystyczne, warsztaty arteterapii, wystawy i festiwale.

Za swoją działalność na rzecz lokalnej społeczności, twórcy Przystani, otrzymali tytuły Zasłużonych dla Miasta Turku, Wolontariuszy Roku, Człowieka Rok-Złoty Tur,Laury Kultury czy nagrodę "Działania Godne Uwagi". Ale najważniejszy jest ich wciąż niesłabnący entuzjazm. Jak sami mówią „Czas rozwijać się na skale globalną. Jesteśmy gotowi na wielkie projekty”. Jeszcze w tym roku w Przystani ma odbyć się wiele spektakli, monodramów, koncertów i warsztatów.

Jedyne co może ich zatrzymać to finanse. A tu warto podkreślić, że wszystkie przeprowadzane w Przystani zajęcia i warsztaty, są dla ich młodych uczestników całkowicie bezpłatne. Dlatego twórcy Stowarzyszenia apelują o wsparcie, szukając sponsorów swoich działań, zarówno wśród lokalnych przedsiębiorców, jak i próbując pozyskać dofinansowanie ze środków publicznych. „Finanse to jedyna bariera która może nas zatrzymać w drodze do budowania największego centrum kulturalno edukacyjnego w regionie. Nie boimy się wyzwań i z pełnym przekonaniem wierzymy w budowę wielkich projektów w małym mieście. Mamy ideę, pasję i ambicję” – mówią. To jak, pomożemy?

(zdjęcia zaprezentowane w galerii powstawały w ciągu 20 lat funkcjonowania Stowarzyszenia Przystań)

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
Podobne artykuły
Lokalnie i pysznie! Królestwo malinowego...

Lokalnie i pysznie! Królestwo malinowego pomidora w Tarnowskim Młynie

31 mrz.
Bo Łączy Nas Turek. Poznajcie naszego...

Bo Łączy Nas Turek. Poznajcie naszego kandydata na Burmistrza i do...

29 lt.
Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach...

Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach społecznicy z gminy Kawęczyn

5 lt.
Najlepsze pomarańcze w mieście! Najstarszy...

Najlepsze pomarańcze w mieście! Najstarszy warzywniak w Turku...

31 st.
Działo się naprawdę dużo! Pora podsumować...

Działo się naprawdę dużo! Pora podsumować ubiegły rok w Przystani

2 st.
Pełna sala i mnóstwo wzruszeń! Tak...

Pełna sala i mnóstwo wzruszeń! Tak wyglądał wieczór z...

31-12-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama