niedziela 05 maja 2024

Irydy, Tamary, Waldemara

reklama

Powiatyzacja czyli komercjalizacja/Ryszard Bartosik

Powiatyzacja czyli komercjalizacja/Ryszard Bartosik
 

Powiatyzacja czyli komercjalizacja. Pierwszy krok do prywatyzacji szpitala w Turku

Warto wyjaśnić z czym wiąże się ogłoszony przez starostę tureckiego pomysł powiatyzacji szpitala w Turku. Tajemnicza powiatyzacja to komercjalizacja, czyli przekształcenie SP ZOZ w Turku, w spółkę prawa handlowego i likwidacja publicznego podmiotu jakim jest obecnie nasz szpital. Powołana zostanie spółka, której właścicielem będzie powiat. SP ZOZ zostanie zlikwidowany, pracownicy stracą więc pracę w szpitalu, a zadłużenie musi przejąć powiat. Niestety w nowej spółce nie wszyscy obecni pracownicy szpitala muszą znaleźć zatrudnienie. Zależeć to będzie od koncepcji zarządu nowej spółki-szpitala, który zatrudni na nowych warunkach pracowników wedle swojego uznania.

Bezwzględnie należy pochylić się na sprawą najistotniejszą, którą jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego powiatu. Prawdą jest, że jeżeli powiatowy szpital-spółka podpisze kontrakt z NFZ, pacjent będzie miał zagwarantowane darmowe leczenie w ramach finansowania z Funduszu. Jednak pomimo bezpłatnego leczenia, jego zakres będzie mniejszy niż dziś, gdyż środki NFZ będą musiały wystarczyć nie tylko na pokrycie kosztów leczenia, płac personelu i utrzymania szpitala, ale również zysku właściciela. Jeśli zatem dzisiaj środki te są niewystarczające, to po komercjalizacji lub prywatyzacji szpitali na samo leczenie będzie ich jeszcze mniej niż dzisiaj. W efekcie działający w reżimie spółki prawa handlowego szpital będzie musiał odmawiać leczenia, bądź też żądać od pacjenta pokrycia części lub całości jego kosztów. A ci, których nie będzie na to stać, zostaną pacjentami drugiej kategorii.

reklama

Powstanie więc nowy podmiot, spółka prawa handlowego. Powołana zostanie rada nadzorcza, a następnie prezes lub zarząd spółki. Celem działania spółki jest, jak wszyscy wiemy, osiąganie zysku. Zarządzający placówką będzie zatem dążył do maksymalizacji zysku, ograniczając zatrudnienie w szpitalu i zmniejszając dostępność kosztochłonnych dla niego usług medycznych. Będzie wiec likwidował oddziały niskodochodowe. Szpital-spółka będzie ograniczał oddziały, gdzie konieczna jest duża obsada personelu i które generują duże koszty.

Cała działalność lecznicza opiera się więc na osiągnięciu zysku, co jest oczywiste w gospodarce rynkowej. Oczywiste jeśli przyjmuje się, że świadczenie usług zdrowotnych, ochrona zdrowia, jest takim samym towarem jak każdy inny. W cywilizowanym świecie, takie założenie jest jednak nie do przyjęcia. Są i będą zabiegi kosztowne i niedochodowe, które wykonywać trzeba, aby ratować to co najcenniejsze, życie ludzkie. Opieka zdrowotna, która jest nastawiona wyłącznie na zysk, to najgorsze rozwiązanie z możliwych. Samorządowy szpital-spółka nie może przynosić strat. Więc nie będzie wykonywał usług, które są nieopłacalne. W przeciwnym razie istnieje zagrożenie upadłości spółki.

Prywatyzacja szpitali–spółek powiatowych wydaje się nieuchronna co najmniej z dwóch powodów. Szpitale takie jak w Turku, dla których organem założycielskim jest samorząd powiatowy, wymagają modernizacji i remontów, a także zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego. Powiat nie posiada środków finansowych na takie przedsięwzięcia. Powołanie spółki będzie wiec sygnałem do poszukiwania inwestorów, którzy będą skłonni zainwestować w naszą powiatową lecznicę. Inwestorzy wykładając duże pieniądze będą chcieli mieć wpływ na zarządzanie spółką, a to daje im tylko posiadanie pakietu większościowego. Spółka samorządowa błyskawicznie może stać się spółką prywatną.

Tymczasem bilans tureckiego SP ZOZ w ostatnich czterech latach jest dodatni, zadłużenie zmniejszyło się z 14 mln do 9,3 mln złotych, nie ma zobowiązań wymagalnych. Nasza powiatowa lecznica zachowuje płynność finansową, a NFZ jest jej winien pieniądze za tzw. nadwykonania. Dokonano też inwestycji na kwotę 6 mln złotych z udziałem środków zewnętrznych (blok operacyjny, nowe karetki, izba przyjęć, apteka). Pozyskane zostały środki na dalsze remonty, które wyniosą ponad 6 mln zł. Jak widać stało się to w obecnej formule prawnej SP ZOZ, bez potrzeby przekształcania w spółkę. I jest to najlepszy dowód na to, że właściwe zarządzanie, a nie formuła właścicielska przynosi odpowiednie efekty.

reklama

Głównym problemem służby zdrowia nie jest wcale mityczne złe zarządzanie, ale niedofinansowanie. Ponieważ rozwiązanie tego problemu byłoby możliwe tylko w ramach generalnej reformy finansów publicznych, a tej rząd nie jest w stanie przeprowadzić, lansowany jest pomysł pozbycia się kłopotu, poprzez zrzucenie go na barki samorządów. Zamiast prawdziwej reformy mamy zatem zwykłą ucieczkę od problemu i zarazem od odpowiedzialności za konsekwencje własnych pomysłów. Dlatego też samorządowcy PO chroniąc obecny rząd prą wręcz do komercjalizacji szpitali. Ma to służyć również ugruntowaniu poglądu, że to nie rząd Platformy prywatyzuje szpitale, tylko samorządy. Jest tylko „mały” problem, ważniejszy od interesów partii rządzącej, odpowiedzialność za zdrowie i życie ludzkie.

Ryszard Bartosik- Radny PiS Rady Powiatu Tureckiego

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Święto Konstytucji 3 Maja oraz Gminny Dzień...

Święto Konstytucji 3 Maja oraz Gminny Dzień Strażaka w Dobrej

z dzisiaj
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dzień...

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dzień Strażaka w Tuliszkowie

z dzisiaj
Ostrzeżenie II stopnia dla powiatu tureckiego....

Ostrzeżenie II stopnia dla powiatu tureckiego. Możliwe burze z gradem...

z dzisiaj
Co zobaczymy w Kinie Tur w maju? 10 propozycji...

Co zobaczymy w Kinie Tur w maju? 10 propozycji filmowych dla starszych i...

z dzisiaj
Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej...

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej uczcili Dzień Flagi Narodowej

z wczoraj
Nagrody dla absolwentów szkół średnich z...

Nagrody dla absolwentów szkół średnich z terenu Gminy Kawęczyn

z wczoraj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama