Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Ach, co to było za "Wesele". Narodowe czytanie Wyspiańskiego w Turku

Ach, co to było za
foto: M. Derucki 

3 września, niedzielne popołudnie upłynęło mieszkańcom Turku w niezwykle przyjemnych okolicznościach. Po raz szósty bowiem mogliśmy uczestniczyć w kolejnej edycji Narodowego Czytania. Uroczystość wspólnego czytania „Wesela” miała miejsce na Placu Wojska Polskiego, o godzinie 17:00. Organizatorami wydarzenia były po raz pierwszy trzy lokalne instytucje kultury: Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka, Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera oraz Miejski Dom Kultury.

Narodowe Czytanie to inicjatywa Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, który w ten właśnie sposób rozpoczął promocję czytelnictwa najważniejszych dzieł polskiej literatury. Coroczne edycje wydarzenia cieszą się dużym zainteresowaniem, co tylko potwierdza tezę Prezydenta o tym, że to doskonała forma przekonywania rodaków, co do wielkości artystycznej polskich twórców. Wcześniej Polacy zaczytywali się w m. in. dziełach takich jak: "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, czy "Lalka" Bolesława Prusa. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, lekturę wybrano w drodze głosowania. Tym razem wybór padł na "Wesele" autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, sztandarowego przedstawiciela epoki Młodej Polski.

reklama

Treść czytanego dziś dramatu jest wyraźną inspiracją artysty wobec rzeczywistych wydarzeń z 1900 r. Wówczas Wyspiański uczestniczył w weselu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny.

W Turku w czytanie „Wesela” zaangażowani byli: samorządowcy z Romualdem Antosikiem i Dariuszem Jasakiem na czele, przedstawiciele szkół miejskich, redaktorzy lokalnych mediów, członkowie organizacji pozarządowych oraz lekarze. Spotkanie zainaugurował, w zastępstwie za Posła na Sejm RP Ryszarda Bartosika, Filip Nowakowski. Atmosferę tradycyjnej, polskiej, weselnej uroczystości oddały folklorystyczne zespoły: „Tradycja” i „Jarzębinki” działające przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie. Wesoło rozbrzmiewająca muzyka skutecznie przeganiała deszczowe chmury i rozgrzewała serca, wprawiając sympatyków młodopolskiego dzieła w iście taneczny nastrój.

Żartobliwe, często ironiczne fragmenty czytane w odpowiedniej interpretacji, rozbawiały turkowian tak, że mimo braku słońca, uśmiechy nie znikały im z twarzy. Pogoda nie zepsuła zabawy nawet najmłodszym słuchaczom, którzy chętnie zasłuchiwali się w treści czytane przez zaproszonych gości.

reklama

W rolę państwa Młodych, którzy, jak przystało na nowożeńców, zatańczyli pierwszy taniec, wcielili się: Maria Kur-Sulkowska, prezes stowarzyszenia „Przystań” oraz przewodniczący Rady Miejskiej Turku, Dariusz Jasak.

Podtrzymaniem polskiej tradycji był także poczęstunek przygotowany dla przybyłych słuchaczy, jakim okazał się chleb ze smalcem. Całość zamykał występ Weroniki Dębińskiej, która zaśpiewała fragment "Wesela" w oryginale interpretowanego przez Czesława Niemena.

Kolejna edycja Narodowego Czytania przechodzi do historii, z pewnością upowszechniając treść czytanego dramatu wśród Polaków.

Weronika Wojciechowska

foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
foto: M. Derucki7
foto: M. Derucki8
foto: M. Derucki9
foto: M. Derucki10
foto: M. Derucki11
foto: M. Derucki12
foto: M. Derucki13
foto: M. Derucki14
foto: M. Derucki15
foto: M. Derucki16
foto: M. Derucki17
foto: M. Derucki18
foto: M. Derucki19
foto: M. Derucki20
foto: M. Derucki21
foto: M. Derucki22
foto: M. Derucki23
foto: M. Derucki24
foto: B. Stachowiak25
foto: B. Stachowiak26
foto: M. Derucki27

Podobne artykuły

Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie...

Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie słuchali....

7 wrz.
Wielkie czytanie Mickiewicza. Narodowe Czytanie...

Wielkie czytanie Mickiewicza. Narodowe Czytanie w...

5 wrz.
Narodowe Czytanie po turkowsku. Romantyczny...

Narodowe Czytanie po turkowsku. Romantyczny wieczór...

1 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Turek ponownie na asfaltowej fali. Widowiskowe...

Turek ponownie na asfaltowej fali....

1 paźd.
Strażaczki z Kalinowej najlepsze! Kobiety na...

Strażaczki z Kalinowej najlepsze!...

12 wrz.
Druhowie z OSP Janiszew mistrzami powiatu...

Druhowie z OSP Janiszew mistrzami...

12 wrz.
Było smacznie i inspirująco! Na dożynkach w...

Było smacznie i inspirująco! Na...

5 wrz.
Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

1 wrz.
Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica agresji...

Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica...

1 wrz.
reklama
reklama
reklama