wtorek 17 lipca 2018

Aleksego, Bogdana, Martyny

reklama

Tuliszków: Świętowali 80-lecie swej szkoły

Tuliszków: Świętowali 80-lecie swej szkoły - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia. Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi...” - stwierdził przed laty Christian Schütz. Słowa te przyświecały organizatorom obchodów 80-lecia Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie, którzy zadbali o to, by absolwenci mogli wrócić myślami do przeszłości, powspominać lata młodości, a uczniowie poznali historię tejże placówki.

Podczas wydarzenia, zorganizowanego w dniu 28 listopada, najpierw modlono się w trakcie mszy świętej, odprawionej w kościele św. Wita, później spotkano się w hali widowiskowo-sportowej, by dokonać wręczenia sztandaru. Uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów pod okiem ich nauczycieli, przypomniała losy szkoły, prowadzonej na przestrzeni lat przez poszczególnych kierowników i dyrektorów: Władysława Kochańskiego, Stanisława Majdańskiego, Franciszkę Wesołowską, Mieczysława Macudzińskiego, Ignacego Pawłowskiego, Stanisława Oleksiaka, Edwarda Marciniaka, Władysława Zielińskiego, Agnieszkę Małolepszą, Halinę Wenc, Mariolę Kuśmierkiewicz, Justynę Gascon Carreno i Mirosławę Puszcz-Majdę.

Mieszkańcy Tuliszkowa i okolic wiedzą doskonale, że historia szkoły w tymże miasteczku – raz parafialnej, raz zbiorczej, innymi razy wchodzącej w skład zespołu szkół – sięga o wiele dalej, niż 80 lat wstecz. Wszakże szkoła parafialna we wspomnianej miejscowości funkcjonowała już w XVI wieku. Na przełomie XIX i XIX wieku placówka działała w murowanym domu, a dzieci korzystały z pojedynczej izby szkolnej. Lata mijały, a w głowach władz pojawił się pomysł stworzenia nowego budynku. W 1934 roku Rada Miejska Tuliszkowa zatwierdziła Regulamin Komitetu Budowy Szkoły, a działania pilotował kierownik Władysław Kochański. Kilkadziesiąt lat później, w 1970 roku, dobudowana została druga część szkoły. Nieco później, bo w 1974 roku placówka stała się Zbiorczą Szkołą Gminną. Spore zmiany przyniósł rok 1999. Wtedy to powołano do życia Zespół Szkół im. Powstańców 1863 roku. Nowy budynek gimnazjum oddano do użytku w 2004 roku, a halę widowiskowo-sportową w roku 2011. Od 2012 roku mieszkańcy Tuliszkowa i okolic mogą podziwiać odbudowany, usytuowany obok szkoły Pomnik ku Czci Powstańców 1863 roku.

W związku z jubileuszem w szkole odbył się szereg konkursów wiedzowych, językowych, plastycznych. Honorowy patronat nad tymi zmaganiami objęli: starosta Mariusz Seńko, burmistrz Grzegorz Ciesielski, prezes Koła Miłośników Historii Tuliszkowa – Wit Bryliński, dyrektor SP w Tuliszkowie – Mirosława Puszcz-Majda.

Kilkugodzinne świętowanie jubileuszu 80-lecia oddania do użytku budynku szkoły w Tuliszkowie zwieńczył poczęstunek w jednej z tuliszkowskich restauracji.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
reklama
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

Zobacz także:

Potworów: Żniwiarze kosili i młócili, później...

Potworów: Żniwiarze kosili i młócili,...

z wczoraj
Bibianna: Od Chrząstawy po Belgię, każdy chciał...

Bibianna: Od Chrząstawy po Belgię,...

15 lip.
Ciemień: Piknik z grillem, konkursami i...

Ciemień: Piknik z grillem, konkursami...

13 lip.
Dobra: Uczcili Dzień Walki i Męczeństwa Wsi...

Dobra: Uczcili Dzień Walki i...

13 lip.
Dla Zuzi tańczyli, czesali i wspólnie się bawili!

Dla Zuzi tańczyli, czesali i wspólnie...

9 lip.
Uniejów: Gwiazdy grały dla Ziemi

Uniejów: Gwiazdy grały dla Ziemi

9 lip.
reklama
reklama
reklama