poniedziałek 20 stycznia 2020

Fabioli, Miły, Sebastiana

reklama

Tuliszków: Świętowali 80-lecie swej szkoły

Tuliszków: Świętowali 80-lecie swej szkoły - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia. Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi...” - stwierdził przed laty Christian Schütz. Słowa te przyświecały organizatorom obchodów 80-lecia Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie, którzy zadbali o to, by absolwenci mogli wrócić myślami do przeszłości, powspominać lata młodości, a uczniowie poznali historię tejże placówki.

Podczas wydarzenia, zorganizowanego w dniu 28 listopada, najpierw modlono się w trakcie mszy świętej, odprawionej w kościele św. Wita, później spotkano się w hali widowiskowo-sportowej, by dokonać wręczenia sztandaru. Uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów pod okiem ich nauczycieli, przypomniała losy szkoły, prowadzonej na przestrzeni lat przez poszczególnych kierowników i dyrektorów: Władysława Kochańskiego, Stanisława Majdańskiego, Franciszkę Wesołowską, Mieczysława Macudzińskiego, Ignacego Pawłowskiego, Stanisława Oleksiaka, Edwarda Marciniaka, Władysława Zielińskiego, Agnieszkę Małolepszą, Halinę Wenc, Mariolę Kuśmierkiewicz, Justynę Gascon Carreno i Mirosławę Puszcz-Majdę.

Mieszkańcy Tuliszkowa i okolic wiedzą doskonale, że historia szkoły w tymże miasteczku – raz parafialnej, raz zbiorczej, innymi razy wchodzącej w skład zespołu szkół – sięga o wiele dalej, niż 80 lat wstecz. Wszakże szkoła parafialna we wspomnianej miejscowości funkcjonowała już w XVI wieku. Na przełomie XIX i XIX wieku placówka działała w murowanym domu, a dzieci korzystały z pojedynczej izby szkolnej. Lata mijały, a w głowach władz pojawił się pomysł stworzenia nowego budynku. W 1934 roku Rada Miejska Tuliszkowa zatwierdziła Regulamin Komitetu Budowy Szkoły, a działania pilotował kierownik Władysław Kochański. Kilkadziesiąt lat później, w 1970 roku, dobudowana została druga część szkoły. Nieco później, bo w 1974 roku placówka stała się Zbiorczą Szkołą Gminną. Spore zmiany przyniósł rok 1999. Wtedy to powołano do życia Zespół Szkół im. Powstańców 1863 roku. Nowy budynek gimnazjum oddano do użytku w 2004 roku, a halę widowiskowo-sportową w roku 2011. Od 2012 roku mieszkańcy Tuliszkowa i okolic mogą podziwiać odbudowany, usytuowany obok szkoły Pomnik ku Czci Powstańców 1863 roku.

W związku z jubileuszem w szkole odbył się szereg konkursów wiedzowych, językowych, plastycznych. Honorowy patronat nad tymi zmaganiami objęli: starosta Mariusz Seńko, burmistrz Grzegorz Ciesielski, prezes Koła Miłośników Historii Tuliszkowa – Wit Bryliński, dyrektor SP w Tuliszkowie – Mirosława Puszcz-Majda.

Kilkugodzinne świętowanie jubileuszu 80-lecia oddania do użytku budynku szkoły w Tuliszkowie zwieńczył poczęstunek w jednej z tuliszkowskich restauracji.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Zręczna aukcja i wiele turkowskich serc dało...

Zręczna aukcja i wiele turkowskich...

12 st.
Orkiestrowa machina ruszyła. Turkowianie...

Orkiestrowa machina ruszyła....

12 st.
Strażacy ochotnicy podsumowali 2019 rok podczas...

Strażacy ochotnicy podsumowali 2019...

11 st.
V Malanowski Orszak Trzech Króli 2020

V Malanowski Orszak Trzech Króli 2020

8 st.

"Cuda, cuda ogłaszają" - Orszak Trzech...

6 st.
Skromnie ale radośnie turkowianie powitali w...

Skromnie ale radośnie turkowianie...

1 st.
reklama
reklama
reklama