wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Chrząblice: OSP weszła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

Chrząblice: OSP weszła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W dzisiejszych czasach rola wielu Ochotniczych Straży Pożarnych ograniczyła się do działań na gruncie kulturalnym, organizacji imprez integracyjnych itp. Są jednak jednostki, które mają sprzęt i liczebność druhów pozwalającą na to, by aktywnie brać udział w gaszeniu pożarów, wyjeżdżać do wypadków drogowych i innych zdarzeń. Tego typu jednostki starają się wejść do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Od teraz w KSRG działać będzie także, po wielu poczynionych staraniach, Ochotnicza Straż Pożarna z Chrząblic w gminie Brudzew. Druhowie, z prezesem Piotrem Maciaszkiem na czele, świętowali to wydarzenie w sobotę 16 czerwca.

Podczas wydarzenia przypomniano historię OSP w Chrząblicach. Jednostka ta została powołana do życia w 1924 roku. Początki, jak zwykle to bywa, nie były łatwe, a strażacki sprzęt ulokowany był w jednej ze stodół. By temu zaradzić, pozyskano plac i zbudowano strażnicę. Podczas II wojny światowej jednostka nie zaprzestała działania, nie została rozwiązana. Los był więc dla strażaków-ochotników dość łaskawy. W roku 1950 Chrząblice pozyskały pierwszą motopompę. Nieco później lokalna społeczność zdecydowała, że należy wybudować nową remizę. Mieszkańcy sami robili pustaki, a także pracowali na budowie pod okiem majstra. Remizę udało się oddać do użytku w roku 1974 czyli w momencie obchodów 50-lecia istnienia OSP Chrząblice. Lata 80-te to z kolei czas zdobycia pierwszego auta, a był nim Żuk. Nie zapominano także o remontach strażnicy. Zajęto się boazerią, podłogą sali tanecznej itp. Tak oto nadszedł XXI wiek i kolejne działania, ot chociażby dobudowanie pomieszczeń, przeznaczonych na sanitariaty i chłodnię. Wymieniono okna i drzwi, wyremontowano kuchnię i bufet itd. Wszystko to sprawiło, że w godnych warunkach można było świętować 85-lecie jednostki w roku 2009. Nie spoczęto jednak na laurach i w 2010 roku wymieniono dach, Żuka zastąpiono Volkswagenem, pozyskano kolejny sprzęt pożarniczy. W 2014 roku do Chrząblic trafiło auto marki Star, rozpoczęto też budowę garażu. W kolejnych latach w remizie położono nowe płytki, zamontowano nowe grzejniki i klimatyzację, a do garażu trafił wóz marki Steyr. W ten oto sposób – mówiąc oczywiście w dużym skrócie – jednostka dotarła do roku 2018 czyli do chwili wejścia do KSRG.

Strażakom z Chrząblic gratulował m.in. wójt gminy Brudzew. Cezary Krasowski dziękował za zaangażowanie wszystkim strażakom, a w szczególności prezesom, obecnemu oraz byłym. Wójt wspominał, że przed laty strażacy z Chrząblic słynęli w okolicy z organizacji świetnych zabaw tanecznych, teraz będą znów słynni z racji zintensyfikowanej walki z ogniem, z racji ratowania ludzkiego życia, zdrowia i dobytku w ramach działań Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Druhom z Chrząblic gratulowali też m.in: p.o. komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej – kpt. Piotr Pietrucha, prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP – Grzegorz Ciesielski, naczelnik wydziału kwatermistrzowsko-kadrowego KP PSP w Turku – bryg. Robert Bącała, komendant powiatowy Policji w Turku – mł. insp. Michał Grzelak, prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP – Romuald Rumiejowski, przewodniczący Rady Gminy Brudzew – Kazimierz Wdowiński, radna Rady Powiatu Tureckiego – Barbara Zielińska itd. W sobotnich obchodach wzięli udział strażacy z terenu gminy Brudzew, jak również goście z OSP Gadowskie Holendry w gminy Tuliszków.

Wszystkim gościom, za udział w uroczystości, podziękował prezes OSP Chrząblice. – Szczególne słowa podziękowania kieruję do byłego komendanta KP PSP w Turku, Dariusza Stasiaka, za rozpoczęcie procesu włączenia naszej jednostki do KSRG. Za dokończenie tego procesu, wsparcie i służenie dobrą radą, dziękuję obecnemu komendantowi powiatowemu PSP, kpt. Piotrowi Pietrucha, a także st. kpt. Piotrowi Pieśkiewiczowi. Dziękuję za wsparcie finansowe władzom lokalnym, na czele z wójtem Cezarym Krasowskim, radnym z przewodniczącym Rady Gminy – Kazimierzem Wdowińskim. Za wsparcie dziękuję też Ludowemu Bankowi Spółdzielczemu w Strzałkowie z filią w Brudzewie, Nadleśnictwu Turek, fermie drobiu w Smolinie i firmie remontowo-budowlanej Gryglewski. Chciałbym także podziękować druhnom i druhom OSP Chrząblice, za wytrwałość, dążenie do celu i podjęty trud. Podziękowania należą się też naszym kochanym paniom z KGW Chrząblice, za wspieranie nas i pomoc w przygotowaniu uroczystości. Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna – mówił prezes Piotr Maciaszek, zapraszając wszystkich na okolicznościowy poczęstunek.

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

19 wrz.
Festyn

Festyn "Sztuka na ulicy" z narodowym...

12 wrz.
Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464...

12 wrz.
Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły

Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły...

5 wrz.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w I Liceum...

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w...

2 wrz.
Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok szkolny...

Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok...

2 wrz.
reklama
reklama
reklama