wtorek 01 grudnia 2020

Blanki, Edmunda, Eligiusza

reklama

Kaczki Średnie: Mamy Centrum Precyzyjnego Rolnictwa i Centrum Kwalifikacji. Europa może pozazdrościć

Kaczki Średnie: Mamy Centrum Precyzyjnego Rolnictwa i Centrum Kwalifikacji. Europa może pozazdrościć - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

Takiego wydarzenia w powiecie tureckim jeszcze nie było! W środę 17 października do Kaczek Średnich w gminie Turek przybyli przedstawiciele wielkiego biznesu, samorządowcy, goście z najdalszych zakątków Polski, a także ze Szkocji i Hiszpanii. Tak duże zainteresowanie wzbudziła konferencja inaugurująca działanie Centrum Kwalifikacji. Wydarzenie połączono z uroczystym otwarciem pierwszego w Europie akredytowanego Centrum Rolnictwa Precyzyjnego, w którym młodzież poznawać będzie z tajnikami obsługi nowoczesnych maszyn.

Czy jest owo Centrum Kwalifikacji? Odpowiedź na to pytanie uzyskano bardzo szybko, tuż po powitaniu przybyłych gości przez Henrykę Bochniarz – prezydenta Konfederacji Lewiatan oraz dyrektora ZSR CKP – Krzysztofa Świerka. Zgromadzeni w hali CPR dowiedzieli się, że Centrum Kwalifikacji stworzono, by wypracować modelowe rozwiązania wspierania współpracy pomiędzy kadrą pedagogiczną i szkołami, a przedsiębiorcami i rynkiem pracy. Organizatorzy konferencji zapewniali, że Centrum Kwalifikacji będzie działać na rzecz tworzenia elastycznych ścieżek edukacji, ulepszania szkolnictwa. Wzorce czerpane będą między innymi z innych europejskich krajów.

W dalszej części konferencji doszło do podpisania porozumienia z ramach Centrum Kwalifikacji. Dokonali tego przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Centrum Innowacyjnej Edukacji, Your Future In Energy Scotland oraz ZSR CKP w Kaczkach Średnich. O przykładach dobrych praktyk we współpracy na linii edukacja – biznes – rząd opowiedział uczestnikom konferencji ekspert ze Szkocji – Thomas Clark, a o tym, co dziś jest „trendy” na europejskim rynku pracy mówił były prezes Zarządu Offshore Contractors Association - Willam Murray.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na bardzo interesującą debatę, poświęconą edukacji przyszłości i tzw. przemysłowi 4.0. Jak zauważyła prezes zarządu Robert Bosch Sp. z o.o. - Krystyna Boczkowska, w Polsce nie wystarczy to, że szkoły zawodowe przemianowano na szkoły branżowe. Zmiany nazewnictwa to kosmetyczne modyfikacje, a tymczasem sytuacja jest zła i w tego rodzaju kształceniu odstajemy od krajów Europy zachodniej. Prezes Krystyna Boczkowska mówiła o tym, że potrzeby firm działających w Polsce są ogromne i są one niezaspokojone, ponieważ brakuje pracowników z odpowiednimi kompetencjami. Polska ma dużo do nadrobienia.

Uczestnicząca w debacie prezydent Centrum Innowacyjnej Edukacji – Joanna Bochniarz dostrzega problem w tym, że w społeczeństwie zapanował trend na studia wyższe, często kiepskiej jakości, a nie docenia się rzetelnego wykształcenia, dającego gwarancję uzyskania dobrej pracy. Nie chodzi o to, by uniwersytety obniżały swoje wymagania. Kluczowym jest, by otwierać się na te osoby, które w czasie studiów rezygnują z nich, które nie poradziły sobie. Byłym studentom należy zapewnić ścieżki dalszego rozwoju, by mogli – nie uzyskawszy tytułu magistra – skorzystać z innych opcji edukacji i znaleźć dobre zatrudnienie. Prezydent Centrum Innowacyjnej Edukacji wyjaśniała, że tak odbywa się to np. w Niemczech. Ponadto władze kraju muszą zadbać o szkolenia dla osób, które zniknęły z rynku pracy np. z powodu narodzin dziecka, a chcą do pracy wrócić. Przykłady skutecznych rozwiązań można znaleźć w Austrii.

Rewolucja w przemyśle sprawia, że niebawem wiele zawodów przestanie istnieć. Pojawią się jednak nowe. Na pewno pojawi się zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu analizy danych, radzących sobie z zawiłościami wzajemnego komunikowanie się urządzeń elektronicznych. Dlatego też – zdaniem dyrektor Departamentu Edukacji Konfederacja Lewiatan – konieczne jest wypracowanie w Polsce zupełnie nowego systemu kształcenia zawodowego. Małgorzata Okońska-Zaremba narzekała podczas konferencji na to, że system edukacji ''liftinguje się'', zamiast podejmować konkretne działania. Nie może być tak, iż w polskich szkołach wprowadza się dany kierunek nauczania po kilku latach od zauważenia zapotrzebowania. Przecież po kolejnych kilku latach, gdy młodzi ludzie skończą naukę w klasie o danym profilu edukacji, może okazać się, że zapotrzebowanie istnieje już na innego rodzaju specjalistów. Małgorzata Okońska-Zaremba podkreślała, że szkoły muszą stać się centrum kształcenia dla wszystkich grup społecznych, nie tylko dla nastolatków. Trzeba kształcić też nauczycieli.

Skoro w Kaczkach Średnich pojawił się prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, to nie sposób było nie dyskutować o przyszłości branży motoryzacyjnej. Paweł Wideł stwierdził wprost, że prawdopodobnie kierunki rozwoju nie będą zależne od samej branży. Wpłynie na to głównie rewolucja cyfrowa, która w jednakowym stopniu odciśnie piętno na produkcji aut, bankowości, rolnictwie itd. Należy jednak założyć, że jednym z celów do osiągnięcia będzie przejście z silników spalinowych do pojazdów poruszających się dzięki rozmaitym bateriom. Później zapewne i to rozwiązanie zostanie zamienione na nowocześniejsze, ponieważ – jak szacują eksperci – w ciągu 10 lat w branży motoryzacyjnej zmieni się więcej, niż podczas minionych 50 lat. Ludzie oczekiwać będą zapewne pojazdów autonomicznych. Być może dożyjemy chwili, gdy po polskich drogach poruszać się będą duże ilości pojazdów napędzanych wodorem, niewymagających kierowcy.

Paweł Wideł tłumaczył, że niebawem wyprodukowanie auta nie będzie wcale najważniejsze. W czasach, gdy wszystko musi być połączone z internetem może okazać, się, że najważniejsze będą usługi mobilności. Ważne będzie zapewnienie klientowi odpowiednio innowacyjnych sposobów użytkowania kupionego już pojazdu. W obliczu tylu niewiadomych trzeba przede wszystkim inwestować w ludzi i ich wiedzę, która przyda się w przyszłości.

Prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych miał też pomysł, jak ulepszyć system współpracy pomiędzy szkolnictwem a biznesem w Polsce. Paweł Wideł stwierdził, że po prostu na stanowisku ministra edukacji potrzebna jest osoba pokroju Krzysztofa Świerka. Potrzebni są ogółem dobrzy ministrowie w Warszawie i dobrzy samorządowcy w poszczególnych rejonach. Wtedy będzie można wypracować odpowiednie rozwiązania.

Po debacie przyszedł czas na podpisanie porozumienia o współpracy w ramach pierwszego w Europie akredytowanego Centrum Precyzyjnego Rolnictwa. Podpisali je dyrektor Krzysztof Świerk oraz Maciej Rujer – dyrektor zarządzający Kubota, japońskiego producenta maszyn rolniczych, minikoparek, silników diesla.

Maciej Rujer wyjaśnił, że dostarczone przez Kubota i firmę Polsad maszyny i stanowiska dydaktyczne dadzą uczniom szansę zapoznania się z najaktualniejszymi technologiami rolniczymi. W Centrum Precyzyjnego Rolnictwa młodzież korzystać będzie m.in. ze stanowiska zdalnego sterowania ciągnikiem,z modelu rozsiewacza z technologią GEOspread, symulatora kontroli sekcji, no i oczywiście z ciągnika Kubota M7131 Premium KVT z zestawem automatycznego prowadzenia i zestawem kamer. Rzecz jasna niebawem pojawią się kolejne wyposażenie, a firma Polsad, będąca lokalnym przedstawicielem marki Kubota, obejmie ZSR CKP stałą opieką serwisową i wsparciem. Inicjatorzy działania wyjaśnili, że projekt, zainicjowany w gminie Turek, może być powielany w innych krajach Europy.

W dalszej części konferencji prelekcję poświęconą przyszłości mikroregionów wygłosił starosta turecki Mariusz Seńko, a wykład dla uczniów ZSR CKP przedstawiciel Uniwersyteckiej Szkoły Politechnicznej La Almunia (EUPLA) z Hiszpanii.

Środową konferencję poprzedziło poniedziałkowe spotkanie w Centrum Precyzyjnego Rolnictwa, podczas którego z CPR zapoznali się m.in. radni Rady Powiatu Tureckiego. 

AW

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR33
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR34
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR35
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR36
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR37
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR38
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR39
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR40
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR41
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR42
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR43
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR44
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR45
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR46
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR47
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR48
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR49
foto: poniedziałkowa wizyta w CPR50
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Wszyscy kochamy pluszowe misie - Światowy Dzień...

Wszyscy kochamy pluszowe misie -...

25 list.
Egzamin Klubu Sportów i Sztuk Walk w Turku

Egzamin Klubu Sportów i Sztuk Walk w...

24 list.
Protest rolników w Turku w spokojnej...

Protest rolników w Turku w spokojnej...

7 paźd.
Walczyli w ramach Mistrzostw Wielkopolski...

Walczyli w ramach Mistrzostw...

4 paźd.
Turkowscy harcerze i zuchy w kolejnej edycji...

Turkowscy harcerze i zuchy w kolejnej...

30 wrz.
Earth Festiwal 2020 już za nami. Fotogaleria z...

Earth Festiwal 2020 już za nami....

24 sierp.
reklama
reklama
reklama