czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

18°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

"Niezwykły tydzień" - sprawozdanie z pobytu w Kyröskoski w Finlandii

 

W drugim tygodniu ferii zimowych 15 osobowa grupa uczniów z klasy VI i VIII pod opieką nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Koźminie udała się do malowniczo położonej miejscowości Kyröskoski w Finlandii, by spotkać się z fińskimi rówieśnikami z Kyroskosken koulu.

Wyjazd był zorganizowany w ramach przedsięwzięcia pt. „Nauczanie matematyki przez sztukę na podstawie polskiej i fińskiej współpracy szkół podstawowych” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu był rozwój matematycznych kompetencji kluczowych w procesie nauczania przedmiotów związanych ze sztuką. Skorelowanie treści muzycznych, plastycznych, historycznych, geograficznych, wychowawczych z matematyką sprzyjały osiąganiu założonych celów. Zaletą wyjazdu było rozwijanie umiejętności i zainteresowań matematycznych, doskonalenie znajomości języka angielskiego i wspólna zabawa z rówieśnikami.

reklama

W ciągu całego tygodnia uczniowie wspólnie uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach np. lekcjach matematyki, gdzie prezentowali fińskim rówieśnikom zadania, łamigłówki, zagadki matematyczne, przedstawiali prezentację z wykorzystaniem robota Photona. Bardzo ciekawym doświadczeniem był udział dzieci w zajęciach plastycznych, podczas których projektowały prace plastyczne z wykorzystaniem osi symetrii. Zaprezentowano także komiks z najpiękniejszymi zabytkami w Polsce i Finlandii.

Poza zajęciami edukacyjnymi odbywały się także na świeżym powietrzu różne atrakcje. Uczniowie spędzali razem ten czas uprawiając rekreacyjne sporty zimowe. Młodzież uczyła się i doskonaliła jazdę na nartach biegowych oraz łyżwach wspólnie z dziećmi z Finlandii. 

Podczas pobytu dzieci wspólnie z opiekunami po południu przygotowywały posiłki w ramach, których uwzględniano zamianę jednostek pojemności, liczenie kalorii, odmierzanie produktów.

Wyjazd uatrakcyjniały wycieczki. Grupa odwiedziła w południowo-zachodniej Finlandii miasto Tampere, gdzie została zaproszona do Museum Centre Vapriikki. W jednym budynku znajduje się wiele różnych wystaw: minerały, historia naturalna, hokej na lodzie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa gier. Ponadto młodzież podziwiała Muumimuseo Moomin Museum (Muzeum Dolina Muminków). Całkowicie wciągające, fascynujące muzeum dla każdego, kto wie coś o Finn Family Moomintroll – i dla każdego, kto ich wcześniej nie spotkał. Jednak najważniejszym ze zwiedzanych miejsc była wieża obserwacyjna, która stanowiła wspaniały punkt widokowy na całe Tampere.

reklama

Wizytę w Finlandii uczniowie wraz z opiekunami zakończyli zwiedzaniem fińskiego Turku, które jest położone u ujścia rzeki Aurajoki, gdzie podziwiali zabytki miasta, port i morskie muzeum Forum Marinom. Nie odbyło się bez wyprawy do ruin zamku Turunlinna. 

Był to z pewnością wyjazd, który pozwolił poszerzyć horyzonty, dowiedzieć się wielu nowych rzeczy, spotkać ludzi, którzy pracują z pasją oraz rozwijać u dzieci przydatne w codziennym życiu umiejętności matematyczne, przyrodnicze i społeczne.

W imieniu wszystkich uczestników wyjazdu i opiekunów dziękujemy serdecznie Dyrektorowi, nauczycielom z Kyroskosken koulu w  Kyröskoski za miłą atmosferę, wymianę doświadczeń i niezapomniane wspomnienia.

Dziękujemy również Pani Dyrektor Krystynie Sznycer i koordynatorowi projektu Urszuli Kaniewskiej za wkład w przygotowanie i organizację projektu.


Szkoła Podstawowa w Koźminie realizowała projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Nauczanie matematyki przez sztukę na podstawie polskiej i fińskiej współpracy szkół podstawowych”. Celem projektu był rozwój matematycznych kompetencji kluczowych w procesie nauczania przedmiotów związanych ze sztuką. Dofinansowanie projektu z UE wyniosło 95 601,00 PLN. 

Przedsięwzięcie realizowane było we współpracy ze szkołą fińską w okresie od 01.10.2019 r. do 31.03.2020 r. w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). 
Działania podejmowane w okresie trwania projektu to: 
- cykl zajęć przygotowawczych:  kulturowo – językowych, edukacyjnych, warsztatowych;
- przygotowanie scenariuszy zajęć, opracowanie kalendarza na rok 2020, komiksu;
- prowadzenie bloga projektu http://www.spkozmin.co.pl/
- zajęcia otwarte dla nauczycieli;
- wideokonferencje;
- mobilność uczniów i nauczycieli – wizyta w szkole fińskiej: Kyroskosken koulu w  Kyröskoski, w okresie od 02.02.2020 r. do 08.02.2020 r.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51

Podobne artykuły

Olimpijska pałeczka i dąb od absolwenta....

Olimpijska pałeczka i dąb od absolwenta. 70-lecie...

5 wrz.
Z Mickiewiczem po Wielkopolsce. Projekt...

Z Mickiewiczem po Wielkopolsce. Projekt Miejskiej...

24 sierp.
Mickiewiczowskie peregrynacje. Wyrusz śladami...

Mickiewiczowskie peregrynacje. Wyrusz śladami...

5 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Turek ponownie na asfaltowej fali. Widowiskowe...

Turek ponownie na asfaltowej fali....

1 paźd.
Strażaczki z Kalinowej najlepsze! Kobiety na...

Strażaczki z Kalinowej najlepsze!...

12 wrz.
Druhowie z OSP Janiszew mistrzami powiatu...

Druhowie z OSP Janiszew mistrzami...

12 wrz.
Było smacznie i inspirująco! Na dożynkach w...

Było smacznie i inspirująco! Na...

5 wrz.
Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

1 wrz.
Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica agresji...

Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica...

1 wrz.
reklama
reklama
reklama