poniedziałek 22 kwietnia 2024

Łukasza, Kai, Nastazji

reklama

Listy do redakcji: Czas stworzyć klimat do rozwoju powiatu

Paulina Gibasiewicz

Listy do redakcji: Czas stworzyć klimat do rozwoju powiatu
 

Wielu negatywnych trendów demograficznych nie jesteśmy w stanie zatrzymać z poziomu gmin. Jednym z nich jest powolne wyludnianie się powiatu tureckiego. Jest to problem nie tylko naszego regionu, ale niemal wszystkich powiatów ziemskich (powiatów nie będących miastem na prawach powiatu). Co zatem możemy zrobić, aby zacząć to zmieniać?

Wg danych GUS-u liczba ludności w powiecie tureckim w latach 1995-1998 wynosiła ponad 85 tys. Od roku 1999 liczba mieszkańców maleje, przy czym już nigdy nie wróciła do poziomu sprzed 1998r. Co ciekawe od 1995 do 2007r. zauważalny był spadek liczny ludności. Następnie, po roku 2008 mimo światowego kryzysu finansowego liczba ludności w naszym rodzimym powiecie wzrosła. Sytuacja ta jednak pogorszyła się w 2019r. (czyli jeszcze przed wybuchem pandemii). Od tego czasu wykazuje tendencję malejącą i nie pomagają wprowadzone świadczenia wychowawcze. Jest to jedna z największych porażek poprzedniego rządu.

reklama

Obecnie powiat turecki liczy 81 377 osób, z których kobiety stanowią 51,2%, a mężczyźni 48,8%. Zastanawiającym jest fakt, skąd na stronie powiatu tureckiego informacja, iż liczba ludności naszego powiatu stanowi 85065 osób https://www.powiat.turek.pl/terr/powiat-turecki-1/? Czyżby nasz powiat zatrzymał się jeszcze w latach 90-tych? Wszak koniec lat 90-tych to ważny okres w naszej historii. Niemniej jednak od tego czasu wiele się zmieniło, a nasz powiat nadal zdaje się być w klimacie barwnych lat 90-tych. Co więcej, prognozowana liczba ludności dla powiatu tureckiego w 2050 roku wynosi 73 889, z równym podziałem między kobiety i mężczyzn.

Jak więc nasz powiat ma sprostać wyzwaniom demograficznym, problemem z odpływającą liczbą młodych mieszkańców, ujemnym przyrostem naturalnym? Co obecne władze Powiatu Tureckiego zrobiły, aby zatrzymać ten trend?

Spójrzmy na miasto Turek, które podawane jest jako przykład przez politycznych przeciwników obecnego burmistrza. Zwykle mówiąc negatywnym tonem o malejącej liczbie ludności miasta Turek, mało kto zwraca uwagę na wzrost liczby mieszkańców jego „obwarzanka”. Jest to trend związany z suburbanizacją. Liczba mieszkańców samego Turku maleje, bo Turkowianie zasiedlili Obrzębin, Cisew, Żuki i inne miejscowości. Warto więc na problem spojrzeć z perspektywy całego powiatu. By postawić diagnozę, łagodzić objawy, stosować profilaktykę trzeba jednak zacząć od aktualnych danych. Jest to szczególnie istotne tu i teraz, gdyż nasz subregion wkroczył w etap „życia po węglu”.

reklama

Skończmy z niepotrzebnymi konfliktami między starostwem a miastem, postawmy na współpracę,
a nie na podziały polityczne. Ile razy czytaliśmy o tym, że starosta nie wydał pozwolenia na realizację jakiejś inwestycji, a wojewoda później taką decyzję podważał? Nie tworzy to dobrego klimatu do rozwoju powiatu tureckiego.

W Turku jest wielu, którym się udało. Zacznijmy więc od najprostszej rzeczy: uwierzmy w Turek, uwierzmy w powiat turecki i drzemiący w nich potencjał. Zobaczmy jak wiele nowych inwestycji powstaje w naszej okolicy. Nas - mieszkańców Polski południowo-wschodniej cechuje pracowitość i przedsiębiorczość. Zacznijmy więc pracować na nasz wspólny wizerunek, bo może być on lepszy.

Paulina Gibasiewicz

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Cześć Ich pamięci! Narodowy Dzień Pamięci...

Cześć Ich pamięci! Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy...

2 mrz.
Trud, zaangażowanie i pasja. Przykona liderem...

Trud, zaangażowanie i pasja. Przykona liderem gmin w powiecie tureckim

1 lt.
O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad...

O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą, czyli...

29-09-2023
Krowa już czeka na dojenie! Powiatowe Dożynki...

Krowa już czeka na dojenie! Powiatowe Dożynki w niedzielę w Tuliszkowie!

31-08-2023
Kosmiczne rzeczy w powiecie tureckim. Zarząd z...

Kosmiczne rzeczy w powiecie tureckim. Zarząd z absolutorium i wotum...

29-06-2023
Gmina rośnie w siłę! Absolutorium i wotum...

Gmina rośnie w siłę! Absolutorium i wotum zaufania dla wójta...

19-06-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama