Listy do redakcji: Elektrownia jądrowa w Koninie - chwilowa bezczynność czy celowe działanie na szkodę państwa
Ryszard Bartosik
Wobec bezczynności rządu Koalicji 13 grudnia (PO, PSL, Lewicy) w sprawiebudowy elektrowni jądrowej w Koninie, chciałbym odnieść się do całej sprawy i podać argumenty popierające zasadność projektu.
Z przykrością obserwuję działania obecnego rządu w tej sprawie i ostatnie wypowiedzi. Na antenie Radia Zet szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że Konin nigdy nie był przedmiotem prac rządu. – Konin nie był ujęty w planie budowy polskiej energetyki jądrowej. To prywatna inwestycja przy udziale spółki Skarbu Państwa i do inwestorów należą decyzje.Dodatkowo przedstawiciele ministerstwa aktywów państwowych nie wzięli nawet udziału w posiedzeniu sejmowej komisji poświęconej konińskiemu atomowi.
Elektrownia jądrowa w Koninie to projekt, który ma potencjał przekształcić polski krajobraz energetyczny i wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju. Jest to inwestycja strategiczna dla całej Polski. W obliczu rosnących wyzwań związanych z niestabilnością dostaw energii oraz potrzebą uniezależnienia się od zagranicznych dostawców, budowa elektrowni jądrowej w Koninie jest działaniem koniecznym i priorytetowym.
Warto podkreślić, że większość państw sąsiadujących z Polską posiada już własne elektrownie jądrowe lub planuje ich budowę. W 2021 roku energia jądrowa stanowiła ponad 25% całkowitej produkcji energii elektrycznej w UE, a największym producentem była Francja oraz Niemcy. Kolejną budowę elektrowni jądrowej planują również Czesi i to przy współpracy z koreańską spółką KHNP.Bez tej inwestycji, Polska nie będzie w stanie zachować niezależności energetycznej, co zmusi nas do importowania energii z innych krajów, znacząco podnosząc jej koszty dla wszystkich odbiorców. Polska, chcąc utrzymać swoją pozycję w Europie Środkowej, musi podążać za tym trendem.
Elektrownia jądrowa w Koninie to przyszłość dla regionu
Budowa elektrowni jądrowej w Koninie to najważniejszy projekt energetyczny w historii współczesnej Polski. Każde działanie utrudniające realizację tego projektu jest działaniem na szkodę państwa. Jak inaczej nazwać fakt, kiedy Polska otrzymuje ogromną szansę na samodzielność energetyczną, znaczny zastrzyk gospodarczy i rozwój regionu oraz rynku pracy, a taką szansę się marnuje. Jeśli ten projekt nie postanie, będzie to wielki skandal, który należy nagłaśniać! Działamy na rzecz rozwoju naszego Państwa, czy służymy obcym interesom? Widocznie obecna władza nie dba o interesy Polaków i otrzymuje ogromne korzyści za celowe działania na rzecz upadku takich projektów. Przykłady można mnożyć, nie chodzi tutaj jedynie o elektrownie jądrową, ale również zawieszenie projektu budowy CPK, czy próby zamknięcia PKP Cargo czy budowy linii kolejowej Konin-Turek. Czy region, który nie posiada własnych elektrowni, gdzie zamknięto elektrownie węglowe oraz kopalnie, a także nie ma żadnego połączenia komunikacyjnego z innymi większymi miastami, może normalnie funkcjonować? Odpowiedź jest jasna.
Powiat Turecki popiera budowę elektrowni jądrowej
W ostatnich dniach Zarząd Powiatu Tureckiego wystosował list otwarty popierający realizację inwestycji w Koninie, w którym przedstawione zostały korzyści związane z transformacją energetyczną regionu. Powiat Turecki od lat wspiera inwestycje w odnawialne źródła energii i rekultywację terenów pokopalnianych. Budowa elektrowni jądrowej będzie kolejnym krokiem w kierunku nowoczesnej, ekologicznej energetyki. Elektrownia stworzy miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry, a także przyczyni się do rozwoju lokalnych instytucji edukacyjnych.
Dlatego apeluję do obecnych władz, że nie jest to interes polityczny, ale przede wszystkim strategiczna decyzja dla przyszłości Polski. Jest to faktycznie proces długotrwały i kosztowny, ale Polska posiada odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Co w przypadku elektrowni jądrowej i wsparciu prywatnych inwestorów jest jak najbardziej możliwe. Jako poseł z subregionu konińskiego w pełni popieram budowę elektrowni jądrowej.
Ryszard Bartosik
źródło: materiał prasowy nadesłany