wtorek 27 lipca 2021

Aureliusza, Natalii, Rudolfa

26°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Szalona noc w malanowskiej bibliotece

Szalona noc w malanowskiej bibliotece - Źródło: GBP w Malanowie
Źródło: GBP w Malanowie 

W ramach realizacji projektu „Z biblioteką po wiedzę, zdrowie  i aktywność”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Malanowie zorganizowała w tym roku dwuetapowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. W czerwcu zorganizowany został trzydniowy biwak szkoleniowy prowadzony przez Krzysztofa Petka, autora książek przygodowych, dziennikarza i podróżnika. Krzysztof Petek już kilkakrotnie prowadził dla młodzieży z naszej gminy biwaki survivalowe i zawsze cieszyły się one wielkim zainteresowaniem.‹

Drugim etapem realizacji tegorocznego projektu była „Noc detektywów w bibliotece”, tym razem zaproszenie do udziału biblioteka skierowała do uczniów klas V i VI szkół podstawowych naszej gminy oraz z terenu Lokalnej Grupy Działania. Niestety, ze względów organizacyjnych zmuszeni byliśmy do ograniczenie liczby uczestników, chociaż chętnych było więcej. Kilka dni wcześniej wszyscy otrzymali wykaz niezbędnego sprzętu, który należało zabrać ze sobą, a więc: karimatę, śpiwór, ciepłą odzież, a program zajęć był niespodzianką. W piątkowe popołudnie 34  młodych detektywów zebrało się w siedzibie biblioteki i po powitaniu przez dyrektor Małgorzatę Przygońską i przedstawieniu Krzysztofa Petka udali się do sali przy ul. Tureckiej, która tej nocy była bazą główną i centrum dowodzenia. Pan Krzysztof zaprezentował filmy i zdjęcia ze swoich licznych wypraw, m.in. nad Amazonkę, do Rumunii i interesujących „dzikich” miejsc w Polsce. Po tej prezentacji nastąpił krótki kurs samoobrony, czyli jak sobie poradzić w sytuacjach zagrożenia i jak najprościej uwalniać się z uchwytów. Kolejnym punktem piątkowego programu było spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Turku. Starszy aspirant Piotr Kąciak i sierżant szt. Maciej Boczek z Wydziały Prewencji zapoznali z podstawowymi zasadami prowadzenia śledztwa, zabezpieczania śladów oraz z głównymi problemami pracy policji z młodzieżą: narkomanią, kradzieżami i rozbojami. Zaapelowali o wcześniejsze zgłaszanie rodzicom , nauczycielom i policji wszystkich niebezpiecznych dla uczniów działań, gdyż tylko wczesne przeciwdziałanie przynosi skutki.

reklama

Po wizycie policjantów i solidnej kolacji nadszedł czas na „gwóźdź programu” czyli działania detektywistyczne. Utworzone zostały trzy grupy działania i zadaniem każdej było odkrycie skarbu. Droga do niego nie była prosta, ponieważ składała się z kilkunastu etapów. Wszyscy otrzymali od organizatorów latarki dzięki którym łatwiej było poruszać się w ciemnościach, wyszukiwać i odczytywać kolejne polecenia. Na początku należało w bibliotece znaleźć w odpowiedniej książce instrukcję dalszego działania. Po jej odszyfrowaniu należało odszukać miejsce ukrycia kolejnej, a urozmaicona trasa poszukiwań prowadziła naszych detektywów przez firmę Sun Garden, park, okolice gimnazjum, starego i nowego kościoła, a nawet cmentarz, dla większości była to pierwsza nocna wizyta w tym miejscu. Po powrocie do bazy należało rozwiązać skomplikowaną zagadkę logiczną i skarb był tuż, tuż. Po ponad trzygodzinnych poszukiwaniach i rozwiązaniu ostatniej zagadki wreszcie klucz do skarbu był dostępny. Ostatnia wyprawa do starej, zabytkowej dzwonnicy i skrzynia ze sztabami złota została przez zwycięską drużynę przyniesiona do bazy. Po zakończeniu poszukiwań Krzysztof Petek raz jeszcze udzielił kilku porad z zakresu samoobrony i około godz. 230 nadszedł czas na odpoczynek. Mimo zmęczenia tylko niewielu uczestników zapadło w sen, a rozmowy trwały aż do godzin rannych.

Organizatorzy są przekonani, że te zajęcia dały naszym uczniom możliwość aktywnego spędzenia czasu i że takie formy są alternatywą dla komputerowego stylu życia, a wieloletnia współpraca z Krzysztofem Petkiem i rosnące wśród dzieci i młodzieży zainteresowanie takimi działaniami są dowodem na trafność propozycji ze strony Gminnej Biblioteki Publicznej. Jedna z naszych czytelniczek po nocnych zajęciach powiedziała, że to było lepsze niż zielona szkoła, na którą uczniowie jeżdżą pod koniec roku. Taka opinia jest dla nas wielka nagrodą.

Organizatorzy składają wyrazy podziękowania księdzu proboszczowi Stanisławowi Płaszczykowi za udostępnienie dzwonnicy na cele naszej akcji, pani Dagmarze Witkowskiej z Urzędu Gminy za bezinteresowne poświęcenie czasu na opiekę nad jedną z grup oraz firmie p. Kubackich za ufundowanie w sobotni poranek świeżutkich drożdżówek. Dziękujemy w imieniu wszystkich uczestników. Dziękujemy również rodzicom za wyrażenie zgody na udział dzieci w „Nocy detektywów” i okazane nam zaufanie.

reklama

GBP w Malanowie

Podobne artykuły

Start kursu samoobrony kobiet już w...

Start kursu samoobrony kobiet już w poniedziałek....

09-10-2020
Kolejny Kurs Samoobrony dla Pań zakończony

Kolejny Kurs Samoobrony dla Pań zakończony

04-04-2019
Spotkanie z podróżnikiem w turkowskim muzeum

Spotkanie z podróżnikiem w turkowskim muzeum

04-12-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama