piątek 18 września 2020

Ireny, Irminy, Stanisława

reklama

ZST i Miranda zapewnią renesans włókiennictwa

ZST i Miranda zapewnią renesans włókiennictwa
 

Choć ostatnimi czasy Turkowi próbuje się przypiąć głównie łatkę „mehofferowskiego klimatu”, to przecież oczywistym jest, że przez dziesiątki lat było to miasto nierozerwalnie związane z tkactwem. Dobre czasy dla przemysłu włókienniczego mogą nadejść ponownie, a na pewno pomoże w tym zawarcie porozumienia pomiędzy Zespołem Szkół Technicznych w Turku, przedsiębiorstwem Miranda Sp. z o.o., Wydziałem Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej oraz Wydziałem Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Do zawarcia porozumienia doszło w dniu 4 listopada w auli ZST w Turku, a w uroczystości oprócz nauczycieli, lokalnych przedsiębiorców i samorządowców uczestniczyli też m.in. wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, wiceminister Edukacji Narodowej - Tadeusz Sławecki, starosta turecki - Zbigniew Bartosik, dyrektor Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej - prof. dr hab.inż. Józef Masajtis i prof. dr hab.inż. Marzena Tykarska z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

reklama

Celem zawarcia porozumienia jest integracja i doskonalenie współpracy między uczelniami, szkołą, władzami regionalnymi i przedsiębiorcami, działającymi w obszarze przemysłu włókienniczo-odzieżowego na rzecz rozwoju innowacyjności i realizacji takich celów, jak odbudowanie w społeczeństwie wizerunku wspomnianego przemysłu jako nowoczesnego, tworzenie warunków dla rozwoju edukacji zawodowej i kształcenia kadr. Pomoże w tym powołanie do życia w ZST takich kierunków nauczania, jak technik włókiennik z innowacją w zakresie tekstroniki oraz operator maszyn włókienniczych.

Potrzebę takiego działania jasno wytłumaczył Marcin Kubica, prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Lubawa S.A., w skład której wchodzi Miranda Sp. z o.o.: –  Miranda wytwarza miesięcznie 2 miliony metrów bieżących tkanin i dzianin. To zakład, który pilnie potrzebuje nowych pracowników, dlatego te kierunki, które w ZST mają być stworzone, oferują gwarancję zatrudnienia dla najzdolniejszych osób, również i stypendia dla najzdolniejszych uczniów, które Miranda ma zamiar rozwijać.

Radości z faktu podpisania porozumienia nie krył także dyrektor Mariusz Seńko, który w swym wystąpieniu nie omieszkał zauważyć, iż rozpoczął się proces, który może nie tylko trwać, ale także się rozwijać. – Mamy nadzieję, że kolejne przedsiębiorstwa, na wzór firmy Miranda, przyłączą się do programu kształcenia i egzaminowania, mając na uwadze to, że inwestycja w kapitał ludzki jest jedną z najlepszych inwestycji. (…) Ważna jest także dobra współpraca ze szkołami gimnazjalnymi, gdyż bez dobrego współdziałania gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych nie można oczekiwać dobrych efektów kształcenia – mówił Mariusz Seńko.

reklama

Wątpliwości co do tego, że walka o wskrzeszenie włókiennictwa w Turku ma sens nie miał Eugeniusz Grzeszczak, który przypomniał, że tego typu działania są konieczne z powodu nie tak odległej perspektywy kresu działania lokalnego sektora paliwowo-energetycznego. – To czas, kiedy można kształcić kadry dla przemysłu, który działa i funkcjonuje według najnowszych technologii, który znajduje rynki zbytu w sektorze bardzo sprofilowanym. (…) Na pewno zakończy się eksploatacja złóż, a więc przemysł o którym mówimy, jest pewną alternatywą – mówił wicemarszałek Sejmu dodając, że szkoła, która daje tak dużą szansę na późniejsze zatrudnienie, to prawdziwa rzadkość.

Poniedziałkowe wydarzenie zakończył wykład „Materiały i zjawiska wykorzystywane w kamuflażu wojskowym” wygłoszony przez prof. Adama Januszko z WAT w Warszawie, a tuż potem uczestnicy spotkania mogli zwiedzić laboratoria i pracownie ZST.

AW

Podobne artykuły

Turkowska droga do Niepodległości. Rewolucja w...

Turkowska droga do Niepodległości. Rewolucja w...

13-09-2018
Kawęczyn: 70-lecie OSP Żdżary i Gminny Dzień...

Kawęczyn: 70-lecie OSP Żdżary i Gminny Dzień Strażaka

29-04-2017
Kaczki Średnie: Na naradzie rocznej OSP...

Kaczki Średnie: Na naradzie rocznej OSP dyskutowali...

22-04-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama