Na galowo w powiecie. Spotkanie Noworoczne z ekologią, rolnictwem i biznesem
Nie tylko ubiegły rok, ale i całą kadencję można było podsumować na piątkowej Gali Powiatu Tureckiego. To ostatnie takie spotkanie w tym składzie, po wiosennych wyborach zmiany będą raczej nieuniknione.
Coroczna Gala, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Turku, Turecką Izbę Gospodarczą, Biuro Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku oraz Turecki Klub Ekologiczny, jak zwykle odbywała się w Barbórce. Tym razem, ze względu na protesty rolników, trudno był dotrzeć wszystkim zaproszonym na czas. W końcu jednak samorządowcy, politycy, przedstawiciele wielu instytucji, przedsiębiorcy, ekolodzy i wreszcie sami rolnicy spotkali się na miejscu.
Gala to, oprócz podsumowań, zawsze okazja do wręczenia wyróżnień. Uhonorowany nagrodą „Człowiek Powiatu Tureckiego A.D. 2023” został Zdzisław Czapla, który pożegnawszy się z fotelem burmistrza, poświęcił się działalności w Tureckim Klubie Ekologicznym oraz Turkowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Miranda Firmą Roku 2023
Podczas Spotkania Noworocznego Powiatu Tureckiego doceniono prężnie rozwijającą się i odnoszącą sukcesy firmę. Miranda to polski producent wysokiej jakości zaawansowanych technologicznie tkanin oraz dzianin, a także gotowych produktów specjalistycznych o unikalnych walorach użytkowych. Firma działa ona nie tylko na naszym terenie, ale również w kraju i poza jego granicami już od 70 lat. Dostęp do najnowszych technologii oraz uważne wsłuchiwanie się w potrzeby klientów, pozwala oferować indywidualne rozwiązania, uwzględniając wszystkie kluczowe parametry produktu końcowego. A o rosnącym zainteresowaniu wyrobami o przeznaczeniu militarnym Mirandy, pisaliśmy ostatnio TU
Rolnicy Roku są z Dzierzbotek
Każdego roku podczas Spotkania Noworocznego przyznawany jest tytuł Rolnika Powiatu Tureckiego. W piątek, 9 lutego, to wyróżnienie odebrali Stanisława i Tomasz Kaźmierczakowie z miejscowości Dzierzbotki w gminie Kawęczyn. Ich gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję zarówno zwierzęcą, jak i roślinną, prowadzoną na potrzeby własne – są to głównie zboża, kukurydza oraz łąki. W gospodarstwie utrzymywane jest bydło opasowe w różnym przedziale wiekowym oraz bydło mleczne, a także jałówki wykorzystywane do regeneracji stada. W gospodarstwie utrzymuje się 40 sztuk krów mlecznych, pozostałe bydło razem z opasami liczy ponad 100 sztuk. Powierzchnia ogólna gospodarstwa stanowi 30 hektarów własnych oraz 30 hektarów jest dzierżawione.
Państwo Kaźmierczakowie są dostawcami lokalnymi, ich mleko trafia do Mleczarni Turek. W pracę w gospodarstwie angażowana jest od pokoleń cała rodzina. Odziedziczone po rodzicach Rolnikach Roku, przejmie ich syn z żoną.
Zatroskana o środowisko Małgorzata
Podczas tegorocznego Spotkania Noworocznego Powiatu Tureckiego przyznano tytuł "Człowiek Zatroskany o Środowisko A.D. 2023". Wyróżnienie, które nadawane jest przez Turecki Klub Ekologiczny, w tym roku otrzymała Małgorzata Szymańska, nauczycielka chemii z zespołu Szkół Technicznych w Turku.
W roku 2023 chemiczka, wraz z młodzieżą, zrealizowała między innymi projekt "Dom ekologiczny", warsztaty kosmetyczne, których celem było przygotowanie kosmetyków z naturalnych komponentów, projekt „Jestem proeko", projekt „Jesienne kompozycje w atlu eko", konkurs wiedzy ekologicznej zorganizowany z okazji "Dnia Ziemi", "Dzień bez samochodu", konkurs na plakat ekologiczny, projekt: "Czas na decoupage". – Mam nadzieję, że ta moda na ekologię będzie trwała jak najdłużej, że wypracowane przez nas nawyki wejdą w nasze życie nie tylko jako ciekawostka, nowość. Wierzę, że wszystkie działania, które wraz z uczniami podejmuję, zaowocują w życiu dorosłym – mówiła, odbierając nagrodę, Małgorzata Szymańska.
Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72