niedziela 05 kwietnia 2020

Ireny, Kleofasa, Wincentego

reklama

Spotkanie z lokalną historią

Spotkanie z lokalną historią
 

Turkowscy Seniorzy, uczestniczący w bibliotecznych spotkaniach Programu 50+ mieli okazję, po raz kolejny, wziąć udział w wykładzie dotyczącym historii naszego miasta. Urozmaiconą pokazem czarno-białych zdjęć prelekcję na temat Turku w czasach obu wojen światowych poprowadził dyrektor turkowskiego muzeum Bartosz Stachowiak.

Między innymi o tym jak Turek wyglądał w czasie I wojny światowej i co działo się z mieszkańcami naszego miasta podczas okupacji hitlerowskiej, opowiadał uczestnikom Programu 50 + Bartosz Stachowiak. Historyczny wykład dyrektora Muzeum Miasta Turku został wzbogacony o unikalną dokumentację fotograficzną. Na starych slajdach Seniorzy zobaczyć mogli nieistniejące już zabudowania czy też mieszkańców w czasie codziennej pracy. Nie zabrakło także i zdjęć pochodzących ze zbioru Archiwum Igły, które zostały opublikowane w ramach serii wydawniczej Bibliotheca Turcoviana.

reklama

Wykorzystując tematykę wykładu, na zakończenie spotkania, kilka minut poświęcono pamięci Włodzimierza Pietrzaka – patrona biblioteki, który zginął walcząc w czasie Powstania Warszawskiego. W związku z setną rocznica urodzin tego wybitnego polskiego poety i krytyka literackiego, przed Seniorami wystąpili aktorzy z grupy teatralnej Poruszenie (Stowarzyszenie PRZYSTAŃ), prezentując sylwetkę Pietrzaka, kilka utworów poetyckich jego autorstwa oraz poruszające fragmenty listów do matki.

Kolejne spotkanie dla Seniorów, z cyklu wykładów historycznych o naszym mieście odbędzie się 3 grudnia o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej MiPBP w Turku. Tematyką wykładu będzie historia turkowskich Żydów.

Materiał prasowy MiPBP w Turku

Podobne artykuły

Gala

Gala "Szkoły Dialogu" bez Gali. Wyjazd uczniów z...

10 mrz.
Wideo: O badaniach nad architekturą powojennego...

Wideo: O badaniach nad architekturą powojennego...

7 mrz.
Gm. Malanów: Marysia i Franek już po ślubie...

Gm. Malanów: Marysia i Franek już po ślubie czyli...

11-10-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama