wtorek 24 listopada 2020

Emmy, Flory, Romana

reklama

Biblioteka w Turku: zobacz jej nowe oblicze

Biblioteka w Turku: zobacz jej nowe oblicze - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku mówiono o tym, jak placówka zmieniła się dzięki remontowi. Udział w Programie Wieloletnim Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek” przyniósł liczne korzyści, które widoczne są gołym okiem.

Nie raz już pisaliśmy, iż z programu zainicjowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego biblioteka otrzymała 200 905 zł, będąc na trzecim miejscu wśród 74 bibliotek, które otrzymały dotację. Całość prac wyniosła 270 905 zł, z czego 70 tys. zł. dołożyła Gmina Miejska Turek. Wniosek na zadanie „Poprawa funkcjonalności i estetyki Biblioteki w Turku poprzez remont i doposażenie jej budynku” zdobył bardzo wysoką ocenę.

reklama

Ostateczne rozliczenie projektu odbędzie się 30 stycznia 2014 roku, ale już teraz widać, że otrzymane pieniądze zostały dobrze wykorzystane. W ramach zadania zostały przeprowadzone trzy rodzaje prac, jako pierwsze remontowe, podczas których na nowo pomalowano wszystkie pomieszczenia i ciągi komunikacyjne, odnowiono podłogi, odremontowano wejście do budynku, pomalowano elewacje i elementy zewnętrzne. Potem przyszedł czas na zakup i montaż nowego sprzętu elektronicznego, nagłaśniającego i komputerowego, a także sprzętu bibliotecznego, a więc regałów, biurek i krzeseł.

Biblioteka wzbogaciła się o 30 nowych komputerów (stacjonarnych i laptopów), e-readery, wymieniono sprzęt nagłaśniający w sali konferencyjnej, zakupiono aparat fotograficzny, zestaw nagłośnieniowy, projektor oraz ekran projekcyjny przenośny. Nowością jest też nowo nabyta tablica interaktywna, która znajduje się w tzw. Piwnicy Talentów.

Wymieniono komputery na wszystkich stanowiskach pracy, a także zwiększono liczbę stanowisk dla użytkowników (z 11 na 21). Utworzono też dwa nowe stanowiska w Dziale Zbiorów Regionalnych. W ramach prac wykonano wizualizację biblioteki, jaką posiadają wszystkie placówki biorące udział w Programie Biblioteka+.

reklama

Modernizacja okazała się być idealnym momentem na wprowadzenie pewnych zmian organizacyjnych w strukturze biblioteki. Czytelnia Komputerowa i Zbiorów Multimedialnych zmieniła się w Pracownię Komputerową i Wypożyczalnię Zbiorów Multimedialnych. Księgozbiór Czytelni Komputerowej włączono w zbiory Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży od lat 16, a czasopisma do Czytelni Książek i Czasopism.

Nie ma już Czytelni dla Dzieci i Młodzieży do lat 16 – została ona przekształcona w Piwnicę Talentów, zyskując całkiem nowe oblicze: miejsce będzie służyło rozwojowi zdolności artystycznych dzieci i młodzieży do lat 16, ale przede wszystkim zabawie i nauce. Piwnica Talentów gromadzi i udostępnia gry planszowe, czasopisma (8 tytułów), posiada tablicę interaktywną, która będzie pomocą podczas realizowania programu „Bezpieczny Internet” (program rusza od stycznia 2014 r.). Będą tam prowadzone również kursy e-learningowe, w tym interaktywny kurs języka angielskiego. Zbiory czytelni włączono w księgozbiór Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży do lat 16.

Intensywniej będzie działać także Czytelnia Książek i Czasopism – nowością będzie opcja „Książka na 72 godziny”, które wejdzie w życie wraz z początkiem roku. Zakłada ona udostępnianie zbiorów czytelni na zewnątrz, tak, by ułatwić korzystanie z nich uczniom czy studentom. Zainstalowano także 8 stanowisk komputerowych dla użytkowników. Przypomnijmy, że czytelnia ma do zaoferowania ponad 5 tys. książek oraz prasę (ponad 20 tytułów). Także tam organizowane będą kursy językowe, nie tylko dla dzieci.

Warto zapoznać się z nowym, przyjaznym obliczem biblioteki. Placówka rozwija się bardzo dynamicznie, dając mieszkańcom powiatu wiele możliwości pozyskania informacji i skorzystania ze swoich obszernych zbiorów.

ma
 

Podobne artykuły

Co dalej z budynkiem po Domu Dziecka? Starostwo...

Co dalej z budynkiem po Domu Dziecka? Starostwo...

z dzisiaj
Modernizacja oczyszczalni w Turku na półmetku

Modernizacja oczyszczalni w Turku na półmetku

23 wrz.
Turkowskie WodociągI i kanalizacja w modernizacji

Turkowskie WodociągI i kanalizacja w modernizacji

25 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama