piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

W ZST uczcili bolesną rocznicę 13 grudnia

W ZST uczcili bolesną rocznicę 13 grudnia
 

W piątek w auli Zespołu Szkół Technicznych rozbrzmiewały dźwięki „Obławy” Jacka Kaczmarskiego, słynne orędzie generała Jaruzelskiego i słowa pełne bolesnych wspomnień z okresu PRL-u. We wspomnianej placówce edukacyjnej odbyły się uroczystości, upamiętniające wybuch stanu wojennego.

Nastolatkowie mieli okazję wysłuchać wypowiedzi naocznego świadka tamtych wydarzeń, działacza NSZZ „Solidarność” - Stefana Piotrowskiego. Była to wyjątkowa „lekcja historii”. – 13 grudnia dokładnie o godz.24:00 zaczął się łomot do moich drzwi. Nie wiedziałem co to ma znaczyć. Zobaczyłem przez wizjer czterech uzbrojonych milicjantów, ich broń. Zaczęli wyważać drzwi, więc nie miałem wyjścia, musiałem otworzyć. (…) Zanim wyszliśmy, kazali mi podpisać dokument o aresztowaniu. Ja stwierdziłem, że w życiu czegoś takiego nie podpiszę, zażądałem podania podstaw. (…) Gdy nie podpisałem, to jeden z tych najbardziej agresywnych mówi do mnie „To gnoju własną krwią na posterunku podpiszesz!”. Dzięki Bogu tak się nie stało – wspominał swoje aresztowanie oraz okres internowania Stefan Piotrowski.

reklama

Podczas piątkowego wydarzenia zebrani w auli ZST mogli wysłuchać także prezentacji utworów literackich i muzycznych okresu stanu wojennego, przygotowanych przez uczniów trzech szkół średnich z terenu naszego powiatu. Tak oto młodzież „ogólniaka” zaprezentowała się w repertuarze Przemysława Gintrowskiego i Jana Pietrzaka, recytując również wiersze Zbigniewa Herberta i Adama Zagajewskiego. Uczniowie ZSR w Kaczkach Średnich sięgnęli po dzieła Jacka Kaczmarskiego, Krzysztofa Kelusa, Wiktora Woroszylskiego i Tomasza Jastruna, z kolei reprezentanci ZST ukazali swoje interpretacje piosenek Jana Michała Zazula-Jaśko i Krystyny Prońko, recytowali również wiersze Bronisława Maja i Adama Zagajewskiego.

W trakcie uroczystej akademii Stefan Piotrowski poprosił młodych ludzi, by w momencie rozpoczęcia pracy zawodowej poważnie zastanowili się nad członkostwem w związku zawodowym, gdyż – jak zaznaczył główny gość wydarzenia – choć czasy się zmieniają, wciąż jednostka bywa bezsilna wobec reguł, które potrafi narzucać panujący system.

AW

reklama

Więcej zdjęć w materiale "W ZST wspominali zło stanu wojennego".

Podobne artykuły

Ruszyły Matury 2020. Do egzaminu przystąpiło...

Ruszyły Matury 2020. Do egzaminu przystąpiło 572...

8 czerw.
Wideo: Szkoły średnie zapraszają ósmoklasistów....

Wideo: Szkoły średnie zapraszają ósmoklasistów....

5 czerw.
Sprzęt komputerowy o wartości prawie 100 000...

Sprzęt komputerowy o wartości prawie 100 000 złotych...

27 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama