Dni Turku i Gminy Turek już za 3 dni!

czwartek 05 sierpnia 2021

Emila, Karoliny, Kary

15°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Zadbaj zimą o zwierzaki!

Zadbaj zimą o zwierzaki! - Foto: sxc.hu
Foto: sxc.huBezdomne zwierzaki potrzebują naszej pomocy, by przetrwać ciężką zimę 

Zima przyszła, jak co roku, nagle i niespodziewanie. Mieszkańcy miasta odczuli to na własnej skórze – siarczysty mróz, oblodzone chodniki i ulice mocno dały nam w kość. Warto pomyśleć nie tylko o sobie, ale także o tych, którzy nie mogą się głośno poskarżyć, a więc o bezdomnych kotach czy ptakach.

Na pewno niejeden z nas widział trzęsącego się z zimna kota, który siedzi przytulony do ściany budynku. Nie są także rzadkim widokiem ptaki, wypatrujące wspólnie pożywienia pod warstwą lodu i śniegu. Pamiętajmy, że zwierzaki same nie są w stanie ani się poskarżyć, ani same sobie pomóc. Dlatego tak ważna jest nasza pomoc i empatia w stosunku do słabszych istot.

reklama

W dużych miastach każda zima oznacza szereg kampanii reklamowych, które zachęcają do tego, by zwracać uwagę na zwierzęta dookoła. Bardzo popularne stają się domki dla kotów – zrobione ze starych palet czy kartonów, są schronieniem dla bezpańskich czworonogów. Trochę styropianu, stare koce lub ręczniki i gotowe! Kot ma domek, w którym może się ogrzać. Mile widziane są także miseczki z jedzeniem – jeżeli nie chcesz kupować suchej karmy (mokra może zamarznąć), zawsze możesz oddać resztki z obiadu. Przynajmniej się nie zmarnują. Niestety, należy sprawdzać, czy któryś z „życzliwych” sąsiadów nie dosypał tam... trutki na myszy.

Dobrym rozwiązaniem jest otwieranie okienek w piwnicy. Każdy z nas wie, jak wyglądają akcje deratyzacji – mieszkańcy blokowisk, nawet tak małych jak w Turku, doskonale wiedzą, że niemal w każdej piwnicy grasują myszy lub szczury. Z dwojga złego zawsze lepiej mieć w piwnicy wdzięcznego kota, niż gryzonie, które potrafią poczynić niemałe szkody, prawda? Tym, którzy twierdzą, że kot w piwnicy oznacza bród, możemy powiedzieć, że zwierzaki te mają nawyk zakopywania odchodów, więc wolą swoje potrzeby załatwiać na dworze.

Inną kwestią są ptaki, którym lód i śnieg utrudniają znalezienie pożywienia. Karmnik zamontowany na balkonie lub na podwórku na pewno ułatwi im przetrwanie zimy, a dodatkowo dostarczy wiele radości obserwującym, zwłaszcza dzieciom. Czasami karmniki odwiedzają naprawdę wyjątkowi goście. Zawsze warto pomagać słabszym, dla ich dobra i własnej satysfakcji.

ma

 

Podobne artykuły

OTOP Turek wspiera populację rybołowa

OTOP Turek wspiera populację rybołowa

7 lip.
Obrączkowanie rybitw i montaż tabliczek na...

Obrączkowanie rybitw i montaż tabliczek na wyspie na...

1 lip.
Weekend z OTOP: Jerzyk (Apus apus) - ptak...

Weekend z OTOP: Jerzyk (Apus apus) - ptak przestworzy

25 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama