czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

12°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Irena Tomaszak-Zesiuk powiedziała Stop Dopalaczom

Irena Tomaszak-Zesiuk powiedziała Stop Dopalaczom - Foto: ma
Foto: ma 

Dzisiaj w Biurze Poselskim Ireny Tomaszak-Zesiuk odbyła się konferencja prasowa ph. STOP DOPALACZOM, która miała na celu podsumowanie dotychczasowych działań podjętych w ramach walki z tymi jakże szkodliwymi substancjami oraz wytyczenie dalszych planów.

W spotkaniu udział wzięli Poseł na Sejm RP Irena Tomaszak-Zesiuk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny lek. med. Alfred Ratajczyk, Zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego Jadwiga Świętochowska oraz Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddział w Turku Dariusz Jasiakiewicz. Jak się okazuje, problem dopalaczy istnieje i zbiera coraz większe żniwo wśród dzieci i młodzieży.

reklama

W roku 2010 na terenie naszego powiatu zamknięto 6 obiektów, w których prowadzona była sprzedaż dopalaczy. Znaleziono ich łącznie aż 2072 sztuki, które miały trafić do sprzedaży jako „wyroby kolekcjonerskie”. Jak stwierdził Alfred Ratajczyk, walka z dopalaczami jest coraz trudniejsza, a same substancje coraz bardziej niebezpieczne: nieznane lekarzom, zanieczyszczone, silnie trujące. Często są sprzedawane jako amulety czy talizmany, w zakamuflowany sposób.

Drastycznie rośnie liczba zatruć dopalaczami, których zażywanie może doprowadzić nawet do zgonu. Problem ten istnieje w naszym powiecie, ale uznać go można za ogólnopolski. Irena Tomaszak-Zesiuk chce walczyć z dopalaczami poprzez działania w Sejmie – konieczna jest zmiana legislacyjna umożliwiająca skuteczne blokowanie sprzedaży takich substacji chociażby poprzez zaostrzenie prawa i dotkliwe kary finansowe: - Musimy znaleźć największe bolączki i zająć się nimi, żeby nie było kolejnych spotkań „na temat”, ale konkretne efekty – mówiła posłanka.

Nie kończy się jednak jedynie na rozważaniach: obecnie w akcję przeciwdziałania dopalaczom włączył się nie tylko Sanepid, ale również Policja, bez której podjęcie jakichkolwiek działań nie miałoby sensu. W planach jest także włączenie pracowników sądu raz grona pedagogicznego ze szkół. Problemem zainteresowali się inni posłowie oraz Parlamentarna Grupa Kobiet, wyrażając chęć sejmowej debaty w celu znalezienia rozwiązań. A te są konieczne. Jak mówił Dariusz Jasiakiewicz, profilaktyka jest wsteczna, nie ma dostatecznej ilości profesjonalistów czy wyszkolonych nauczycieli.

Dariusz Jasiakiewicz stwierdził również, że rodzicom brakuje świadomości zagrożeń, a przede wszystkim czasu i chęci, by obserwować dziecko i rozmawiać z nim. Mówił on o kryzysie rodziny, gdzie rodzice poświecają się głównie pracy – nie zawsze z wyboru. To wszystko powoduje, że większy wpływ na dziecko ma grupa rówieśnicza. Najmłodszy pacjent, który zgłosił się do turkowskiego oddziału towarzystwa ma zaledwie 12 lat. Każdy, kto ma problem, może uzyskać tam pomoc wyspecjalizowanego terapeuty, zachowując pełną anonimowość. Działa również telefon zaufania.

reklama

Na pewno inicjatywa Poseł na Sejm RP Ireny Tomaszak-Zesiuk jest potrzebna. Posłanka chce jak najlepiej wykorzystać możliwość forsowania pewnych ważnych dla nas, mieszkańców kwestii, odpowiadając na rosnące zagrożenie. Jako nauczyciel i pedagog uwagę poświeca zwłaszcza problemom najmłodszych. Mamy nadzieję, że akcja, jak najbardziej słuszna, spotka się z jak największym odzewem.

ma

Podobne artykuły

Piąta edycja Powiatowego Konkursu  Wiedzy o...

Piąta edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu...

20 czerw.
Kolejni zarażeni COVID-19 w powiecie. Ognisko...

Kolejni zarażeni COVID-19 w powiecie. Ognisko...

01-10-2020
Policja i Sanepid kontrolują sklepy i centra...

Policja i Sanepid kontrolują sklepy i centra...

14-08-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama