niedziela 20 września 2020

Eustachego, Faustyny, Renaty

reklama

Przyjdź do muzeum - ostatnie dni wystawy z Kwiatkowa!

Przyjdź do muzeum - ostatnie dni wystawy z Kwiatkowa! - Foto: Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera
Foto: Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera 

Wraz z końcem wakacji zbliża się koniec czasowej wystawy w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera „Kwiatków – nieznany świat sprzed tysięcy lat”. Ekspozycja jest wynikiem badań archeologów, którzy prowadzili prace w Kwiatkowie (gm. Brudzew).

Badania w Kwiatkowie trwają od dwóch lat. W tym czasie archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum Okręgowe w Koninie eksplorują wielokulturowe stanowisko, którego początki sięgają epoki kamienia. Osadnictwo trwa tam nieprzerwanie do obecnych czasów.

reklama

Miejsce okres swojej świetności przeżywało w starożytności oraz w okresie wczesnego średniowiecza, zwłaszcza w okresie trwania kultury przeworskiej. Wśród eksponatów znajdziemy m.in. srebrny denar rzymski z I-II w.n.e. oraz dwa denary krzyżowe z XI w.n.e., które można oglądać przez szkło powiększające, a także przęśliki, naczynia gliniane, kabłączki skroniowe, naszyjniki z paciorków z kamieni ozdobnych, czy kaptorgę.

Są to zabytki ruchome, jednak archeolodzy znaleźli również pozostałości domostw, jam gospodarczych, konstrukcji słupowych, grobów, studni, pieców, ogrodzeń, a także fragmenty ceramiki, ozdób czy ubiorów.

Wystawa jest unikalną okazją do pogłębienia swojej wiedzy na temat życia naszych przodków, a także ludności, która zamieszkiwała te tereny przed tysiącami lat. Warto wykorzystać kilka dni, które pozostały do zamknięcia ekspozycji.

ma

Podobne artykuły

Otwarcie świetlicy wiejskiej w Tarnowie

Otwarcie świetlicy wiejskiej w Tarnowie

18 wrz.
Ścieżka edukacyjna na terenie Przedszkola...

Ścieżka edukacyjna na terenie Przedszkola Gminnego w...

9 wrz.
Nowe rondo w Brudzewie oddane do użytku

Nowe rondo w Brudzewie oddane do użytku

3 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama