niedziela 29 marca 2020

Marka, Wiktoryny, Zenona

reklama

W technikum oddali 29,5 litra krwi

W technikum oddali 29,5 litra krwi
 

Podczas dzisiejszej akcji zbiórki krwi w Zespole Szkół Technicznych udało się zebrać 29,5 litra tego życiodajnego płynu. Chęć udziału w akcji zgłosiło łącznie 107, z czego zdolnych do oddania było 66 osób.

Jak poinformował nas nauczyciel z technikum, Jerzy Gomoliszewski, z początkiem listopada Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zakomunikowało o występujących brakach w rezerwach krwi i preparatów krwiopochodnych, mogących utrudnić wykonywanie planowych zabiegów operacyjnych oraz działania ratunkowe w nagłych wypadkach. Tym samym zwrócono się do środowiska krwiodawców, a także wszystkich zdrowych, pełnoletnich ludzi o honorowe oddawanie krwi w celu uzupełnienia niezbędnych rezerw.

reklama

- Jestem wdzięczny za to, że na koncercie, który odbył się 10-tego listopada w turkowskiej hali, dyrygent Big Bandu, Szymon Wieczorkiewicz, zachęcił ludzi do oddawania dziś u nas krwi – mówił Gomoliszewski, informując także o akcji zbiórki czekolady, którą otrzymują krwiodawcy, na rzecz  świątecznych paczek dla dzieci. Po dzisiejszej akcji udało się zebrać 107 tabliczek czekolady.

- Krew zawsze chętnie oddają nie tylko uczniowie ZST, ale absolwenci szkoły oraz nauczyciele i ludzie z zewnątrz – dodaje Beata Choinacka, współorganizatorka akcji.

Ostatecznie dziś w ZST zarejestrowało się 107 dawców krwi, w tym 54 osoby po raz pierwszy w życiu. Niestety, krew oddać mogło jedynie 66 dawców, którzy łącznie przekazali 29,633 litrów krwi pełnej. Najczęstszymi przyczynami niemożliwości oddania krwi przez chętnych dawców była niedowaga poniżej 50 kg u dziewcząt, tatuaże i nakłucia skóry wykonane w niedawnym czasie oraz infekcje i stany osłabienia organizmu.
 

Podobne artykuły

VII edycja

VII edycja "Pretty Woman"

10 mrz.
Warsztaty najnowocześniejszego cukiernictwa w ZST

Warsztaty najnowocześniejszego cukiernictwa w ZST

9 mrz.
Akademickie Targi Edukacyjne 2020 w ZST

Akademickie Targi Edukacyjne 2020 w ZST

4 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama