wtorek 27 września 2022

Damiana, Mirabeli, Wincentego

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Przedsiębiorcy przeciwni nowej formule gospodarki odpadami

Przedsiębiorcy przeciwni nowej formule gospodarki odpadami
 

Wczoraj tj. 19 stycznia w Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie władz miasta oraz radnych z przedsiębiorcami i przedstawicielami Tureckiej Izby Gospodarczej. Spotkanie dotyczyło wprowadzenia nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Miejskiej Turek.

Podjęte z końcem roku uchwały dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłat od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne i wprowadzenie nowego systemu „śmieciowego” zdaniem przedsiębiorców zawiera niepełne informacje oraz wiele wątpliwości. Po wstępnych kalkulacjach wielu przedsiębiorców wywnioskowało, że wzrost opłat odpadów komunalnych wyniesie 100%-400% i ponad stuprocentowy wzrost stawki opłaty za pojemniki o określonej pojemności. Wskazano również na szereg niejasności m.in. w kwestii urlopów pracowniczych, zwolnień lekarskich, pracowników, uczniów czy choćby pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

reklama

W czasie omawianego przez burmistrza Czerwińskiego programu spotkania padało wiele kontrargumentów. Wielokrotnie głos zabierał Andrzej Bogusz, właściciel firmy OBA Trans zapowiadając, że przedsiębiorcy wspólnie postarają się, aby uchwała nie weszła w życie w takiej postaci. Przedsiębiorcy powtarzali, że chcą tak jak do tej pory płacić uczciwie za tyle śmieci ile wyprodukowali, nie ponosząc odpowiedzialności za tych, którzy tego nie robią. Wspomniano również, że najprostszym rozwiązaniem byłoby egzekwowanie opłat i zastosowanie kar wobec nieuczciwych przedsiębiorców.

Bliżej zakończenia spotkania burmistrz Romuald Antosik wspomniał o dalszym wspólnym dialogu w tej sprawie, a na ten moment burmistrz Czerwiński zaprosił przedsiębiorców do odwiedzania urzędu i zachęcił do wypełniania deklaracji śmieciowych w celu udowodnienia, że koszty związane z odpadami komunalnymi w firmach kolosalnie nie wzrosną.

Po długich dyskusjach spotkanie zakończyło się deklaracją Jana Pakuły przewodniczącego Rady Miejskiej, zapewniającą o uchyleniu uchwał dotyczących nowego systemu opłat za odpady komunalne.

go

2
3
4
5
6
7
8
9
10

Podobne artykuły

Augustyniak mówi

Augustyniak mówi "nie" podwyżkom cen za śmieci. Co...

7 mrz.
W tym roku fabryka św. Mikołaja w wersji on-line

W tym roku fabryka św. Mikołaja w wersji on-line

14-12-2020
TS: Istnieje potrzeba wzmocnienia współpracy

TS: Istnieje potrzeba wzmocnienia współpracy

29-11-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama