niedziela 20 września 2020

Eustachego, Faustyny, Renaty

reklama

Karbala - spotkanie z uczestnikiem misji

Karbala - spotkanie z uczestnikiem misji
 

Biblioteczny Klub Filmowy zaprasza wszystkich miłośników kina na kolejne spotkanie, które odbędzie się wyjątkowo w przedostatni wtorek miesiąca –  22 marca o godzinie 16.00. Tym razem wyświetlony zostanie film „Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Gośćmi specjalnymi będą Łukasz Owczarek – plutonowy 10 Batalionu Zmechanizowanego Dragonów – uczestnik bitwy o City Hall oraz Jacek Gacek – kapral Batalionu Czołgów.

„Karbala” to film oparty na prawdziwych wydarzeniach rozgrywających się w 2004 roku.  Wówczas polscy i bułgarscy żołnierze brali udział w czterodniowej bitwie, odpierając szturm na ratusz – siedzibę lokalnych władz i policji. Zadanie żołnierzy było niezwykle trudne, gdyż w tym czasie obchodzono święto Aszura, na które zjechały się miliony pielgrzymów je celebrujących. Film ujawnia kulisty polskiej misji w Iraku, gdzie walczono nie tylko z linią wroga ale przede wszystkim z własnym strachem.
Bitwa pomimo swojego rozmiaru, a także stanowczej wygranej nad przeważającym wrogiem, początkowo nie odbiła się głośnym echem w polskich mediach. Walczący żołnierze nie zostali również w żaden sposób odznaczeni. Sprawa nabrała rozgłosu dopiero w 2008 roku, wtedy „Gazeta Wyborcza” w swojej publikacji zamieściła artkuł wraz z wywiadami walczących żołnierzy. Druk ten wpłynął na rozgłos całej historii. Niektórzy z walczących zostali odznaczeni Gwiazdą Iraku.

reklama

Wszystkich zainteresowanych wysłuchaniem historii obrony City Hall oraz projekcją filmu „Karbala” serdecznie zapraszamy 22 marca na godzinę 16.00 do Sali Konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku, ul. Dworcowa 5.

Materiał prasowy MBP

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Czy czas rozliczyć polski...

Listy do redakcji: Czy czas rozliczyć polski Kościół?

24 maj.
Miejska Biblioteka Publiczna przygotowuje się...

Miejska Biblioteka Publiczna przygotowuje się do misji.

6 mrz.
Ze smartfonem w ręku szukali Pietrzaka.

Ze smartfonem w ręku szukali Pietrzaka.

03-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama