czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Co Turkowianie wiedzą o "Wisielcu"? Szczegółowo sprawdzały to uczennice I LO w Turku

Co Turkowianie wiedzą o
 

Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku Ilona Apelt i Andżelika Arent biorą udział w rekrutacji do XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, której temat przewodni brzmi: "Miejsca pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości".

Jaki jest cel?
Jako obiekt badań wybrałyśmy pomnik ku czci ofiar faszyzmu w Turku. Nasze działania skupiamy wokół wzbudzenia zainteresowania oraz podtrzymania tradycji narodowej i lokalnej poprzez szerzenie wiedzy na temat tego szczególnego miejsca pamięci. Chcemy, aby ludzie wiedzieli jak istotne wydarzenia upamiętnia ten pomnik i co tak naprawdę symbolizuje. Chcemy, aby przestał być tylko jednym z wielu pomników, które na co dzień mijamy. Pragniemy nadać mu nowe znaczenie i nowe miejsce w pamięci Turkowian po to, aby kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta nie zapomniały o lokalnej historii, a wręcz przeciwnie - dbały o nią, pielęgnowały i przekazywały kolejnym pokoleniom.

reklama

Na czym polega projekt?
Aby przystąpić do projektu musiałyśmy dowiedzieć się czym jest miejsce pamięci i jak je znaleźć. Następnym krokiem było wstępne badanie. Na tym etapie, dzięki pomocy Muzeum Miasta Turku odnalazłyśmy wiele cennych informacji, które pomogły nam obrać kierunek dalszych działań i poznać w pełni historię pomnika. Następnie sfotografowałyśmy go i przygotowałyśmy ankietę, która była przeprowadzona od 6 do 8 kwietnia. Odpowiedzi udzielali nam mieszkańcy Turku oraz osoby, które jedynie uczą się tutaj, bądź pracują, w różnym wieku i z różnym stanem wiedzy nt pomnika. Z wyników ankiety wywnioskowałyśmy, że mieszkańcy stosunkowo niewiele wiedzą o tak zwanym "Wisielcu". Szczególne problemy pojawiły się przy pytaniu o wydarzenia, które w trakcie wojny działy się w miejscu, w którym aktualnie znajduje się pomnik.

Nigdy więcej wojny?
Ostatnia część naszego zadania to zadbanie o to, aby na nowo ożywić w mieszkańcach pamięć o tym pomniku i sprawić, by pozostał w niej obecny na dłużej.

materiał prasowy

reklama

 

Podobne artykuły

Nauka popłaca! Ponad 400 najlepszych uczniów...

Nauka popłaca! Ponad 400 najlepszych uczniów...

08-09-2019
80. rocznica wybuchu II wojny światowej przy...

80. rocznica wybuchu II wojny światowej przy pomniku...

01-09-2019
Spotkanie z mieszkańcami w sprawie nowych...

Spotkanie z mieszkańcami w sprawie nowych "uchwał...

05-06-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama