sobota 19 września 2020

Januarego, Konstancji, Leopolda

reklama

Przedszkolaki z Konina na warsztatach w turkowskim muzeum

Przedszkolaki z Konina na warsztatach w turkowskim muzeum
 

Przez trzy tygodnie w czerwcu pracownie: tkacka i ceramiczna prowadziły warsztaty dla dzieci z sześciu konińskich przedszkoli. Stanowiły one część realizacji projektu „Kultura i sztuka w przedszkolach". Główny cel projektu to wspieranie rozwoju kompetencji kulturalnych dzieci w wieku przedszkolnym z terenu Województwa Wielkopolskiego poprzez, między innymi, zapewnienie udziału dzieci w warsztatach artystycznych. Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja „LIDA”, reprezentowana przez Panią Katarzynę Rejniak.

Warsztaty tkackie poprzedzone były zwiedzaniem wystawy etnograficznej, gdzie dzieci poznały roślinę włóknodajną – len oraz poznały narzędzia do jego obróbki.

reklama

Następnie przeszły do sali wielofunkcyjnej muzeum i obejrzały bajkę pt. „Len”. Na krużganku zobaczyły budowę i pracę krosna ludowego. Po czym udały się z instruktorem tkactwa Stanisławą Radke do pracowni, gdzie zostały wprowadzone w tajniki tworzenia tkaniny, poznały pojęcia takie, jak: osnowa, wątek, tkanina. Poznały podstawowy proces tworzenia tkaniny i utkały obrazki na siatce, kolorowe dywaniki, kosz z balonem, kosz z owocami oraz piłkę i dziewczynkę – łowiczankę na wątku i osnowie papierowej. Kolorowe prace dzieci zabrały ze sobą. Na koniec uczestnicy wraz z opiekunami obejrzeli wystawę gobelinów, małych form tkackich specjalnie dla nich przygotowaną.

W pracowni tkackiej dzieci zapoznały się z gliną poprzez zmysły wzroku, dotyku i węchu, by móc przystąpić do indywidualnych ćwiczeń manualnych. Instruktor Ewa Ogrodowczyk opowiedziała, a właściwie przypomniała legendę o powstaniu miasta Konina, by dzieci mogły ją zilustrować na glinie przy pomocy prostych narzędzi. Własnoręcznie wałkowały plastry z masy ceramicznej, aby patyczkami narysować las, a następnie samodzielnie przykleić wycięte foremkami figurki konia i księcia. Legenda na glinianych tabliczkach będzie na pewno lepiej zapamiętana. Prace dzieci pozostały jednak w muzeum do wyschnięcia i wypalenia w specjalnym piecu ceramicznym. Po około dwóch tygodniach wrócą do właścicieli, by dzieci mogły je pokolorować już w swoich przedszkolach.

Zajęcia w muzealnych pracowniach były nie tylko nowym doświadczeniem, ale przede wszystkim ciekawą zabawą oraz niezapomnianą przygodą, która pozostanie na długo wszystkim w pamięci.

reklama

materiał prasowy

Podobne artykuły

Sztuka na Ulicy. Każdy znalazł coś dla siebie

Sztuka na Ulicy. Każdy znalazł coś dla siebie

14 wrz.
Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano...

Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano Anielskie...

4 wrz.
Wieczór z filmami Jana Komasy

Wieczór z filmami Jana Komasy

18 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama