sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

15°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Zmieniają granice aglomeracji Turek

Zmieniają granice aglomeracji Turek
 

We wtorek 18 października odbyły się dwie nadzwyczajne sesje. Podczas jednej z nich spotkała się Rada Gminy Turek, podczas drugiej Rada Miejska Turku. Powód był ten sam – podjęcie uchwał, dotychczasowych poszerzenia granic aglomeracji Turek.

Skąd taki pospiech, wymagający aż dwóch sesji nadzwyczajnych? To wyjaśniał wójt Karol Mikołajczyk. – Jak wiadomo, przygotowujemy się do złożenia wniosku aplikacyjnego o dotację na budowę kanalizacji, modernizację stacji uzdatniania wody. Podjęliśmy na początku roku działania, mające na celu aktualizację dokumentacji kosztorysowo-technicznej dla Obrzębina. Zwłaszcza dla północnego Obrzębina, gdzie w ostatnim czasie rozbudowa mieszkalnictwa jednorodzinnego była najbardziej dynamiczna. Tymczasem w projekcie przygotowanym przez projektantów w 2009 roku nie ujęto szeregu ulic i zabudowań, które powstały dopiero po 2009. Wyszło więc na to, że część ulic i zabudowań w Obrzębinie jest poza granicami tzw. aglomeracji. Tej aglomeracji, która była przez nas opiniowana w roku 2010 i przyjęta na wniosek miasta w 2015 roku. Chcąc do tego projektu „dorzucić” około 300 mieszkańców, mieszkających w tej części Obrzębina, była potrzeba zmiana granic aglomeracji.

reklama

Stosowny wniosek w tej sprawie trafił do Urzędu Marszałkowskiego w maju tego roku. Po kilku miesiącach w czwartek 13 października pojawiła się odpowiedź. Okazało się, że Sejmik Województwa Wielkopolskiego może zająć się zatwierdzeniem zmiany granic aglomeracji już na najbliższej sesji pod koniec października. Radni Sejmiku mieli spotkać się podczas prac komisji w środę 19 października, więc najpóźniej we wtorek radni z gminy wiejskiej Turek i miasta musieli podjąć swoje uchwały. Wszystko po to, zmiana granic aglomeracji Turek została ujęta w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych i na liście Ministerstwa Środowiska, gdzie ujęte są zadania, przewidziane do dofinansowania.

Sesję zwołujemy, by poprawić współpracę z gminą Turek. Ta uchwała bardziej potrzebna jest gminie wiejskiej, niż miastu Turek. Termin jest bardzo naglący. Jeśli chcemy, by gmina wiejska Turek mogła aplikować o środki zewnętrzne, to powinniśmy podjąć tę uchwałę. Cieszę się, że pan przewodniczący Jasak przychylił się do mojego wniosku, że tę sesję zwołujemy. Do dobrze rokuje na przyszłość, jeśli chodzi o współpracę między naszymi samorządami – mówił podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Antosik.

Zarówno radni wiejscy, jak i miejscy, przyjęli potrzebne uchwały jednogłośnie.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18

Podobne artykuły

Procesja Bożego Ciała w parafii Matki Bożej...

Procesja Bożego Ciała w parafii Matki Bożej...

16 czerw.
Tuliszków. Burmistrz Krzysztof Roman podpisał...

Tuliszków. Burmistrz Krzysztof Roman podpisał umowę...

21 st.
Na Ogrodowej rozbili bank. Rekordowe inwestycje...

Na Ogrodowej rozbili bank. Rekordowe inwestycje w...

31-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama