poniedziałek 28 września 2020

Libuszy, Wacławy, Wacława

reklama

O Józefie Mehofferze w Poznaniu i Toruniu

O Józefie Mehofferze w Poznaniu i Toruniu
 

W celu upowszechnienia wiedzy na temat lokalnej spuścizny Józefa Mehoffera oraz działań konserwatorskich kolekcji mehofferowskiej prowadzonych przez Muzeum w ubiegłym tygodniu  odbyły się wykłady na uczelniach wyższych w Poznaniu i Toruniu.

W czwartek 20 października spotkaliśmy się ze studentami Katedry Historii Sztuki i Kultury na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu natomiast dzień później, 21 października z gościnnym wykładem wystąpiliśmy w Interdyscyplinarnej Pracowni Dokumentacji  i Ochrony Konserwatorskiej Sztuki Nowoczesnej  na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

reklama

Wykłady złożone były z dwóch paneli tematycznych:

- postać i twórczość Józefa Mehoffera oraz walory tureckiej spuścizny mistrza" (Bartosz Stachowiak - Dyrektor Muzeum)

- warsztat Józefa Mehoffera na przykładzie konserwacji kartonów do polichromii i witraży dla Kościoła NSPJ w Turku (Marcin Zjeżdżałka, Dariusz Subocz - przedstawiciele Pracowni Konserwatorskiej)

reklama

Wśród słuchaczy dominowali studenci, zainteresowani turkowskim dziełem Józefa Mehoffera, a także wykładowcy obu uczelni. W trakcie wykładów słuchacze zostali zapoznani z historią powstania projektów do polichromii i witraży, procesem powstawania wystroju w miejscowym kościele parafialnym jak i walorami kolekcji miejscowego muzeum, które eksponuje już blisko 30 projektów.

Można też było prześledzić proces konserwacji projektów mehofferowskich ukazanych w bardzo ciekawy sposób, gdyż przez porównanie obiektów przed i po pracach konserwatorskich. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się problem naklejek własnościowych, jak i proces dublażu oraz uzupełnień ubytków powstałych na przestrzeni czasu.

Wykłady są elementem projektu pn. „Konserwacja kolekcji Turkowskiego misterium Józefa Mehoffera – etap II", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury w Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych.

materiał prasowy

Podobne artykuły

Nasza historia: Turkowski geniusz... Henryk...

Nasza historia: Turkowski geniusz... Henryk Glicenstein

15 maj.
100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszynie

100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszynie

7 maj.
Nasza historia: Historia Ochotniczej Straży...

Nasza historia: Historia Ochotniczej Straży Pożarnej...

4 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama