niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Tydzień Edukacji Globalnej w Gimnazjum nr 1

Tydzień Edukacji Globalnej w Gimnazjum nr 1
 

Tydzień Edukacji Globalnej jest coroczną inicjatywą realizowaną w Gimnazjum nr 1. Jego ideą jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Głównym motywem tegorocznej edycji, akcji przeprowadzonej w dniach 5- 9 grudnia, było promowanie idei wspólnego działania na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju na świecie.

W pierwszym dniu TEG na głównym korytarzu zamocowane zostało drzewo życzliwości, na którym uczniowie z nauczycielami mogli umieszczać to, czego życzyliby sobie dla świata, pozytywne myśli, obrazy lub pozdrowienia dla konkretnych osób czy społeczności itp. Ponadto zapisywali swoje skojarzenia ze słowami: globalizacja i Afryka. We wtorek, dzięki krótkim filmom i animacjom wyświetlanym podczas przerw oraz tablicom informacyjnym mogli uzupełnić swoją wiedzę na temat globalizacji i problemów współczesnego świata. Oglądali filmy pochodzące z zasobów Instytutu Globalnej Odpowiedzialności i Polskiej Akcji Humanitarnej, np. „Skąd się bierze głód”, „Quiz niewiedzy o świecie”.

reklama

Choć w ciągu ostatnich 30 lat udało się znacznie zmniejszyć rozmiary skrajnej biedy, to nadal 1,2 miliarda ludzi na świecie żyje za mniej niż 1,25 dolara dziennie. Dlatego też trzeci dzień organizatorki poświęciły temu zagadnieniu , a na znak solidarności z ludźmi głodującymi lub niedożywionymi społeczność szkolna założyła ręcznie wykonane, białe bransoletki - symbol walki z ubóstwem. Uczniowie klasy III A z wychowawczynią – p. Jolantą Pańczyk- Sembą w tym dniu przeprowadzili akcję informacyjną wśród mieszkańców miasta.

Celem TEG było także przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, stąd czwartek minął pod hasłem „Afryka inaczej”. Uczniowie podczas przerw układali duże puzzle przedstawiające kontynent afrykański. Oglądali filmy, słuchali ciekawostek i muzyki pochodzącej z krajów Południa. Na zakończenie gimnazjaliści otrzymali niezwykły prezent świąteczny. Dzięki lekarzowi Zbigniewowi Kurpikowi i jego żonie Annie pochodzącej z Turku, pracujących dla fundacji „Abba Pater”, dzieci z sierocińca w Mbarara (Uganda) zaśpiewały dla swoich polskich rówieśników kolędę przesłaną do szkoły drogą internetową.

W ostatnim dniu uczniowie uformowali „żywy” znak pokoju (pacyfkę), który został uwieczniony na fotografii.

reklama

TEG pokazał, jak wrażliwa jest społeczność gimnazjalna na problemy świata. Uświadomił również, że jeszcze trzeba dużo pracy, byśmy jako społeczność Północy dostrzegli faktyczne problemy państw Południa i potrafili powiązać je z naszym codziennym życiem. Akcję przygotowały i przeprowadziły : p.Aneta Ulańska-Grabowska, p.Beata Grzelka i p.Katarzyna Ścibor.

materiał prasowy

Podobne artykuły

Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych uczniów...

12 wrz.
Nauka popłaca! Ponad 400 najlepszych uczniów...

Nauka popłaca! Ponad 400 najlepszych uczniów...

08-09-2019
Wielki sukces turkowskiej oświaty

Wielki sukces turkowskiej oświaty

25-06-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama