sobota 25 września 2021

Aureli, Kamila, Kleofasa

13°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Trwają prace nad koncepcją rewitalizacji Turku

Trwają prace nad koncepcją rewitalizacji Turku - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Wczoraj w świetlicy szkolnej w Gimnazjum nr 2 w Turku odbyło się kolejne spotkanie warsztatowe z mieszkańcami Turku związane z pracami nad Programem Rewitalizacji dla Gminy Miejskiej Turek na lata 2016-2023.

Podczas wczorajszego spotkania obecni na spotkaniu warsztatowym mieszkańcy miasta dowiedzieli się, że w Turku zostało wydzielonych 7 obszarów wymagających rewitalizacji. Stanowi to 14% powierzchni miasta, na której mieszka prawie 27% populacji Turku. Po części teoretycznej obecni na spotkaniu podzielili się na podgrupy tematyczne, które określały atuty, zagrodzenia i przyczyny zjawisk społecznych, technicznych i gospodarczych na terenach wymagających rewitalizacji.

reklama

Dlaczego potrzebny jest nowy program rewitalizacji?

W roku 2012 w Miejskim Domu Kultury odbył się cykl spotkań, w którym mieszkańcy Turku współpracowali na rzecz opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2011-2020. Dokument został zatwierdzony przez Radę Miejską. Skąd teraz potrzeba utworzenia kolejnego LPR-u?

- Gmina Miejska Turek w 2011 roku przystąpiła do opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji na zupełnie innych przepisach i zasadach. Gmina wtedy właściwie nie mogła skorzystać z tego, że ma ten dokument – tłumaczyła wczoraj na spotkaniu Agnieszka Dłoniak, Kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju, informując, że dokument z 2012 roku dedykowany był prywatnym przedsiębiorcom, którzy mogli sięgać po pieniądze z programu JESSICA.

- W Turku z tego projektu skorzystali pan Bakalarz i państwo Sawiccy. Żeby ubiegać się o te pieniądze musieli dysponować Lokalnym Programem Rewitalizacji. My go opracowaliśmy, ale program ten jest aktualny do 2020 r. - poinformowała Agnieszka Dłoniak wyjaśniając, że dokument stworzony w 2011 roku nie przystaje do aktualnych wytycznych, a aktualizacja tego dokumentu praktycznie wiąże się z tworzeniem go od samego początku. Dokument, który jest obecnie opracowywany obejmuje teren większy, niż centralne połacie Turku i ma posłużyć zarówno samorządom, jak i osobom prywatnym w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

reklama

Mieszkańcy, którzy są zainteresowani tematem rewitalizacji, a nie mogą uczestniczyć w spotkaniach warsztatowych mają możliwość bieżącego monitorowania prac nad dokumentem na stronie www.rewitalizacjaturku.pl

md

Podobne artykuły

"Emocje w równowadze" - warsztaty dla młodzieży w...

10 sierp.
Kochasz rośliny? Chcesz wiedzieć więcej na...

Kochasz rośliny? Chcesz wiedzieć więcej na temat...

7 sierp.
W Celestynach smacznie i zdrowo

W Celestynach smacznie i zdrowo

2 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama