Ostrzegamy przed silnym wiatrem dla Turku i powiatu. Powieje do 110 km/h

niedziela 23 luty 2020

Damiana, Romana, Romany

reklama

Wesprzyj renowację nagrobków zasłużonych turkowian! W sobotę rusza zbiórka

Wesprzyj renowację nagrobków zasłużonych turkowian! W sobotę rusza zbiórka - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Już po raz drugi w naszym mieście w okresie święta Wszystkich Świętych organizowana jest kwesta na rzecz renowacji nagrobków zasłużonych turkowian spoczywających na miejskich nekropoliach. Kwestujących wolontariuszy będzie można spotkać od 28 października na turkowskich na cmentarzach położonych przy ul. Fryderyka Chopina.

Celem tegorocznej zbiórki jest zebranie funduszy, które będą przeznaczone na prace związane z renowacją cmentarza, uzupełnieniem ubytków, czyszczeniem płyt nagrobnych grobów, które są pozbawione opieki rodzin, a maja historyczne znaczenie dla Ziemi Turkowskiej i znajdują się na cmentarzach parafialnych w Turku oraz na cmentarzu ewangelickim.

reklama

W ubiegłym roku Ziemi Turkowskiej udało zebrać się 2008,12 zł, które przeznaczono na wykonanie nowej płyty nagrobnej na nagrobku Włodzimierza Konstantego Borzysławskiego, turkowskiego powstańca styczniowego.

Kim był Włodzimierz Konstanty Borzysławski?

Włodzimierz Konstanty Borzysławski ur. 24 sierpnia 1847 roku w miejscowości Zadowice, syn Franciszka strażnika (leśnego?) i Józefy (z Metrofanów?), zm. 7 marca 1929 r. w Turku w wieku 82 lat. Żonaty był z Konstancją z Rojewskich. Powstaniec Styczniowy, weteran wojsk polskich, późniejszy długoletni kasjer kasy miejskiej (od 1899 r. do 1921 r.). Działacz i członek wielu instytucji społecznych, kierownik kasy pożyczkowo-oszczędnościowej, członek zarządu Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego. W wieku 75 lat zakończył karierę zawodową. W dniu 27 lipca 1921 roku Rada Miejska w Turku postanowiła przeznaczyć na utrzymanie powstańca 13000 mk miesięcznie aż do śmierci.

Wszystkie osoby, które chcą się przyłączyć do akcji, proszone są o kontakt pod nr tel. 731 213 401 lub mailowo poprzez adres biuro@ziemiaturkowska.pl

reklama

Organizatorem zbiórki jest stowarzyszenie Ziemia Turkowska. Zbiórka zarejestrowana jest pod nr 2017/4276/OR.

md

Wesprzyj renowację nagrobków zasłużonych turkowian! W sobotę rusza zbiórka

Podobne artykuły

Odświeżony park w Malanowie. Gmina zadbała o...

Odświeżony park w Malanowie. Gmina zadbała o wygodę...

04-04-2019
Turek: Renowacja sieci bez wykopów

Turek: Renowacja sieci bez wykopów

26-11-2018
Wodny Plac Zabaw to początek renowacji OSiR

Wodny Plac Zabaw to początek renowacji OSiR

20-10-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama