wtorek 29 września 2020

Michaliny, Michała, Rafała

reklama

Spotkanie z turkowskim foto-łowcą

Spotkanie z turkowskim foto-łowcą - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Dziś, 16 kwietnia, w turkowskim I Liceum Ogólnokształcącym, odbyło się spotkanie z Karolem Fornalczykiem – fotografem dziko żyjących zwierząt, który zasłynął zdjęciami ptaków zamieszkujących lasy Nadleśnictwa Turek. Fornalczyk opowiedział o swojej pasji przed rozpoczęciem XII edycji konkursu geograficznego „Znaszli swój kraj”.

Karol Fornalczyk fotografuje dziko żyjące ptaki w naszym kraju. Dzięki swojej wymagającej cierpliwości pasji przez lata uwieczniał ptaki żyjące w lasach Nadleśnictwa Turek. Tym samym, jako pierwszy badacz, ukazał różnorodność żyjących w okolicach Turku zwierząt. Pomimo swojego młodego wieku Karol Fornalczyk posiada na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień fotograficznych.

reklama

Turkowski foto-łowca ukazał i omówił swoje zdjęcia, pokazując nie tylko ogromny kunszt fotograficzny, ale zachwycając też ogromną wiedzą z zakresu ornitologii. Nie mniej interesującą częścią spotkania była opowieść Fornalczyka o przygotowaniach oraz przebiegu fotograficznych łowów. Aby uwiecznić wybrany gatunek ptaka, ze znacznym wyprzedzeniem przygotowuje on kalendarz „łowów”, a na rzadziej występujące gatunki „poluje” nawet przez kilka sezonów. Jednorazowo Karol Fornalczyk spędza nawet do 10-12 godzin w często mało komfortowych warunkach, przypięty do drzewa, często w mrozie lub deszczu, rozpoczynając sesję jeszcze przed świtem.

Fotograf ukazał uczniom liceum swój sprzęt fotograficzny oraz akcesoria i gadżety maskujące.

Konkurs „Znaszli swój kraj” organizowany jest od 12 lat przez nauczycieli geografii I LO im. T. Kościuszki w Turku przy współpracy ze Starostwem Powiatowym i Nadleśnictwem w Turku. Tradycyjnie w rolę prowadzącego wcielił się niezastąpiony Witold Wojciechowski. W pierwszy etapie zmagań uczestnicy indywidualnie zmierzyli się pisemnym testem. Następnie uczniowie starli się ze sobą w drużynowym quizie, który dzięki Witoldowi Wojciechowskiego zamienia się w geograficzny show.

reklama

Zwycięzcą konkursu dla publiczności została Zuzanna Gajdecka, przygotowująca się do matury geografii.

Ostatecznie na koniec konkursu, po zaciętej walce najlepszy wynik osiągnęła ekipa w składzie: 

 • Jakub Pietruszewski I LO 
 • Jakub Mituta Zespół Szkolno – Przedszkolny Słodków
 • Weronika Poszwa SP1

Drugie miejsce:

 • Maciej Wichrowski ZST
 • Zuzanna Szczesiak SP1
 • Krzysztof Adamczyk ZSR CKT Kaczki

Trzecie miejsce:

 • Kinga Jesionek I LO
 • Kacper Czupryński   Zespół Szkolno – Przedszkolny Dobra
 • Nikola Werbińska SP 5

Czwarte miejsce:

 • Maciej Adamiak SP 5
 • Kinga Błaszczyk ZSR CKT Kaczki
 • Patryk Glinka Zespół Szkolno – Przedszkolny Dobra

M. Derucki

Podobne artykuły

Ruszyły Matury 2020. Do egzaminu przystąpiło...

Ruszyły Matury 2020. Do egzaminu przystąpiło 572...

8 czerw.
Wideo: Szkoły średnie zapraszają ósmoklasistów....

Wideo: Szkoły średnie zapraszają ósmoklasistów....

5 czerw.
Sukces Agaty Drabiny - Mobilna Pracownia...

Sukces Agaty Drabiny - Mobilna Pracownia...

14 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama