poniedziałek 27 września 2021

Damiana, Mirabeli, Wincentego

19°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Akcja "Żonkil" w Szkole Podstawowej nr 5

Akcja
 

Akcja „Żonkil” to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943r., organizowany przez Muzeum Żydów Polskich „Polin”. W tym roku przypada 75. rocznica tego wydarzenia a w jej obchody kolejny raz włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Ich wręczanie 19 kwietnia związane jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej i powstania w getcie, który w rocznicę wybuchu walk dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

reklama

Na korytarzu budynku B SP 5 ustawionotablicę informacyjną o powstaniu w getcie.Uczniowie kółka historii regionalnej uczestniczyli w specjalnie przygotowanych zajęciach o historii i kulturze narodu żydowskiego. Na jednym ze spotkań przygotowali papierowe kwiaty, które 19 kwietnia wręczali mieszkańcom Turku, informując o ich symbolice.

Członkowie kółka historii regionalnej dziękują wszystkim mieszkańcom Turku, którzy zechcieli ich wysłuchać i przyjąć symboliczny żonkil.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Turek: Ósmoklasiści z dobrą średnią w...

Turek: Ósmoklasiści z dobrą średnią w egzaminach....

7 lip.
Wakacje, wakacje czas zacząć!  W

Wakacje, wakacje czas zacząć! W "piątce" zakończyli...

29 czerw.
Uczennice SP5 laureatkami konkursu Sejmu Dzieci...

Uczennice SP5 laureatkami konkursu Sejmu Dzieci i...

21 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama