Dni Turku i Gminy Turek już za 4 dni!

środa 04 sierpnia 2021

Dominiki, Dominika, Protazego

15°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Turkowska ciepłownia uroczyście otwarta

Turkowska ciepłownia uroczyście otwarta - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Dziś (25 maja) w godzinach przedpołudniowych, dokonano uroczystego otwarcia ciepłowni GETEC Polska w Turku. Przy tej okazji burmistrz Romuald Antosik poinformował, że Turek, jako jedno z 7 miast w Polsce, otrzyma dofinansowanie na wykonanie geotermalnego odwiertu badawczego w Turku.

Od 1 stycznia br. większość mieszkańców Turku ogrzewa swoje mieszkania ciepłem wyprodukowanym przez ciepłownię GETEC Polska. Dziś jednak dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi. Na uroczystości znaleźli się m.in. dr Karl Gerhold założyciel GETEC, Grzegorz Zalewski i Johannes Schneider, członkowie zarządu GETEC Polska sp. z o.o., prezes zarządu GETEC heat & power GmbH Volker Schulz, Burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik oraz liczni współpracownicy i kontrahenci.

reklama

Grzegorz Zalewski poinformował zebranych, że niebawem w Polsce oddana zostanie inwestycja w Ujeździe (woj. opolskie). Turkowska spółka GETEC będzie tam dostarczała ciepło dla przedsiębiorstwa IFA Rototion. Dziś również zostanie podpisana umowa na zeroemisyjne dostarczanie ciepła dla fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze. Członek zarządu GETEC Polska liczy na to, że inne miasta w Polsce skorzystają z rozwiązania zastosowanego w Turku. Obecnie trwają rozmowy z innymi potencjalnymi partnerami samorządowymi.

Obecny na uroczystości burmistrz Romuald Antosik przypomniał historię intensywnych poszukiwań nowego źródła ciepła dla Turku: - Zaraz po objęciu przeze mnie fotela Burmistrza Miasta Turku musieliśmy szybko znaleźć rozwiązanie. Istniało realne zagrożenie, że od 1 stycznia 2018 mieszkańcy będą mieli zimno w domach – przypominał Antosik podkreślając, że było to największe wyzwanie w bieżącej kadencji turkowskiego samorządu. - Miasto zyskało nie tylko ciepło, ale też dużego inwestora, który swoją siedzibę zarejestrował w Turku – podkreślał wagę dzisiejszego wydarzenia burmistrz.

Romuald Antosik poinformował także, że Turek, jako jedno z 7 miast w Polsce, otrzymało od Ministra Środowiska zgodę na wykonanie geotermalnego odwiertu badawczego. Dofinansowanie odwiertu wyniesie 14 mln zł.
M. Derucki

Podobne artykuły

Ruszy remont kolejnego odcinka drogi powiatowej...

Ruszy remont kolejnego odcinka drogi powiatowej...

z dzisiaj
Ponad 2 mln. na inwestycję drogową w Izabelinie II

Ponad 2 mln. na inwestycję drogową w Izabelinie II

z wczoraj
Kolejna pula rządowych dofinansowań dla Powiatu...

Kolejna pula rządowych dofinansowań dla Powiatu...

z wczoraj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama