sobota 20 kwietnia 2024

Agnieszki, Amalii, Czecha

reklama

"Przystań" nagrodzona Turkowskim Laurem Kultury. 15 lat krzewienia kultury na prowincji

foto: M. Derucki 

Zarząd stowarzyszenia „Przystań” odebrał dziś z rąk władz miasta „Turkowski Laur Kultury”. W ten sposób burmistrz Romuald Antosik, wraz z przewodniczącymi Rady Miejskiej Dariuszem Jasakiem i Mariolą Kadrzyńską-Siwek dziękowali za 15 lat działalności tego wyjątkowego stowarzyszenia.

W podziękowaniu za niestrudzoną działalność

Podczas obchodów 15-lecia działalności „Przystani” oficjalnie do użytku oddano niedawno ukończoną scenę teatralną. Aby gest ten nie pozostał próżny, Maria i Jacek Sulkowscy zaprosili na deski naszego turkowskiego teatru prawdziwych aktorów. Wychowanek „Przystani”, Michał Felczak, wraz z kolegami z IV roku studiów aktorskich w Olsztynie, Filipem Torońskim i Piotrem Tymczakiem, odegrali spektakl pt. „Sztuka”. Przedstawienie było podziękowaniem dla licznych wolontariusz, współpracowników i przyjaciół stowarzyszenia.

reklama

Drugiego dnia wspólnego świętowania do Przystani przybyli przedstawiciele władz miejskich z Romualdem Antosikiem na czele. Burmistrz wraz przewodniczącymi Rady Miejskiej Dariuszem Jasakiem oraz Mariolą Kadrzyńską-Siwek wręczyli zarządowy Przystani „Turkowski Laur Kultury”. Laur przyznawany jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Jest to najwyższe wyróżnienie w tej dziedzinie w naszym mieście. Wraz z wyróżnieniem zarząd "Przystani" odebrał nagrodę pieniężną w wysokości 4000 zł, która w całości zostanie przeznaczona na rozbudowę sceny teatralnej.

15 lat krzewienia kultury na prowincji

Pierwsza siedziba stowarzyszenia mieściła się w byłej kaplicy przy parafii św. Barbary, którą stowarzyszeniu udostępnił ks. kanonik Mirosław Frankowski. W tym miejscu stowarzyszenie działało przez dziewięć lat przy dużym wsparciu ks. kanonika i ogromnym zaangażowaniu Hanny Perederij, która w tym czasie prowadziła świetlicę środowiskową.

Następnie Przystań zmieniała lokale tułając się po cały mieście. Działali w Centrum Wolontariatu, w sali „Domu Strażaka” i w klubie „Tęcza” oraz na osiedlu Młodych w pomieszczeniach spółdzielni „Rozwój”. W 2012 roku otrzymali do dyspozycji pomieszczenia po dawnej przepompowni przy ul. Browarnej 13, i tam się już pozostali.

Najważniejsze inicjatywy „Przystani” to „SCABB Festival”, znany teraz jako „Akademia Letnich Spotkań Artystycznych”, murale, które rozsławiły nasze miasto Polsacie oraz w CNN, oraz „Pierwsze Oficjalne Mistrzostwa Polski Zespołów Beatboxowych”, albo „Mistrzostwa Turku w Jeździe na Deskorolce”. „Przystań” w Polsce zasłynęła również konkursem poetyckim zakończonym Galą, która w środowisku poetów uważana jest za prestiżową i jedną z najlepiej zorganizowanych w naszym kraju. Za instalację edukacyjno-historyczą „1938 -1945 Historia Prawdziwa” stowarzyszenie otrzymało prestiżową nagrodę w konkursie „Działania Godne Uwagi” organizowanym przez Centrum PiSOP.

reklama

Przystań to także imprezy dla najmłodszych. Dzięki Anecie Pęczak od 15 lat obchodzone są „Międzynarodowe Urodziny Kubusia Puchatka”. Z kolei szkółka „Moderato” według pomysłu Marzeny Świderskiej wychowała wiele talentów wokalnych. Przystań zorganizowała też wiele imprez plenerowych, takich jak „Mistrzostwa Turku w gotowaniu Żurku”, „Pierogi na Tura rogi”.

Punktem zwrotnym w ich działalności było powstanie amatorskiej grupy teatralnej „Poruszenie”.

Warto podkreślić bardzo odważny pomysł grania spektakli w rynku, kiedy to zakręcano wodę w fontannie, nad którą stawiano scenę. Ważną inicjatywą jest także Fabryka św. Mikołaja, dzięki której Mikołaj z Przystani stał się Mikołajem całego miasta Turek.

Co za kolejnych piętnaście?

Pomimo piętnastu lat intensywnej działalności, przed stowarzyszeniem „Przystań” jeszcze wiele pracy. Maria i Jacek Sulkowscy z pasją przedstawiają swoje pomysły na dalszą rozbudowę turkowskiego teatru. Ich kreatywność, a przede wszystkim konsekwencja w realizowaniu zamierzeń, robi ogromne wrażenie. Tam gdzie człowiek widział puste, zaniedbane wnętrze, Jacek Sulkowski widział wojenny krajobraz, kanały Warszawy oraz obóz Auschwitz. Później przyszła scena, która powstawała przez kilka lat. W międzyczasie profesjonalne studio nagrań dla wokalistów. Czym „Przystań” zaskakiwać będzie nas przez kolejne 15 lat? Na pewno będzie to coś na najwyższym poziomie...

Marcin Derucki

Materiał wideo ze Spektaklu już niebawem

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
7
foto: M. Derucki8
foto: M. Derucki9
foto: M. Derucki10
foto: M. Derucki11
foto: M. Derucki12
foto: M. Derucki13
foto: M. Derucki14
foto: M. Derucki15
foto: M. Derucki16
Podobne artykuły
Bo Łączy Nas Turek. Poznajcie naszego...

Bo Łączy Nas Turek. Poznajcie naszego kandydata na Burmistrza i do...

29 lt.
Niesamowity wieczór w Teatrze Przystani....

Niesamowity wieczór w Teatrze Przystani. Spektakl, który zachwycił...

26 lt.
Działo się naprawdę dużo! Pora podsumować...

Działo się naprawdę dużo! Pora podsumować ubiegły rok w Przystani

2 st.
Pełna sala i mnóstwo wzruszeń! Tak...

Pełna sala i mnóstwo wzruszeń! Tak wyglądał wieczór z...

31-12-2023

"Hej, w Dzień Narodzenia!" Świąteczny spektakl muzyczny w Turku już...

18-12-2023
Stowarzyszenie Przystań wyróżnione Diamentem...

Stowarzyszenie Przystań wyróżnione Diamentem Powiatu Tureckiego

01-12-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama