Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Turek: 48,5 mln zł pozyskanych środków zewnętrznych w 3,5 roku! Burmistrz Antosik rozprawia się z mitami TS-u

Turek: 48,5 mln zł pozyskanych środków zewnętrznych w 3,5 roku! Burmistrz Antosik rozprawia się z mitami TS-u - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Podczas ubiegłotygodniowej (28 czerwca) sesji Rady Miejskiej Turku burmistrz Romuald Antosik postanowił obalić jeden z głównych mitów rozpowszechnianych przez radnych Towarzystwa Samorządowego mówiący, że miasto w tej kadencji nie pozyskuje środków zewnętrznych. Burmistrz Antosik przedstawił dane świadczące o tym, że samorząd za jego rządów nie tylko środki pozyskuje, ale niemal prześcignął już w tej dziedzinie 12 lat rządów TS.

Jednym z naczelnych mitów, który na każdym kroku radni miejscy Towarzystwa Samorządowego rozpowszechniają, jest fałszywe stwierdzenie, że za rządów Romualda Antosika, samorząd miejski nie pozyskuje środków zewnętrznych. Podczas czwartkowej sesji absolutoryjnej dla radnych TS był to jeden z argumentów do głosowania przeciw przyznaniu absolutorium burmistrzowi.

reklama

Na taką, kolejną już, próbę zafałszowania rzeczywistości odpowiedział burmistrz Antosik, przytaczając zestawienie pozyskanych przez ostatnie lata środków zewnętrznych. Wg informacji w latach 2015-2018 samorząd miejski wraz z jednostkami podległymi oraz spółką PGKiM pozyskał łącznie prawie 48,5 mln zł środków zewnętrznych na liczne projekty i działania (stan na 28 czerwca 2018 r.).

Z wymienionych przez włodarza miasta projektów warto przypomnieć m.in.: o nowych oddziałach przedszkolnych, rozwoju bazy szkolnej w Gimnazjum nr 2, modernizacji „Stadionu 1000-lecia”, budowie budynków z mieszkaniami socjalnymi, pieniądzach na wykonanie instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, pieniądzach na modernizację oczyszczalni ścieków lub na odwierty w poszukiwaniu wód geotermalnych.

Burmistrz porównał pozyskane w bieżącej kadencji środki do 12 lat rządów Towarzystwa Samorządowego. Jeżeli chodzi o pierwszą kadencję TS-u, brakuje danych o pozyskanych środkach, choć funkcjonowały już fundusze przedakcesyjne. Wg informacji burmistrza pierwsze wnioski zostały prawdopodobnie złożone dopiero w 2006 r., a miasto nie było przygotowane dokumentacyjnie. W kadencji 2007-2010 pozyskano 40 mln zł, a w kadencji 2011-2014 jedynie 11 mln zł.
Marcin Derucki

Podobne artykuły

Jednogłośne absolutorium dla Zarządu Powiatu...

Jednogłośne absolutorium dla Zarządu Powiatu Tureckiego

30 czerw.
Jednogłośne absolutorium i wotum zaufania dla...

Jednogłośne absolutorium i wotum zaufania dla Wójt...

02-07-2021
Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu...

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu...

01-07-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama