poniedziałek 17 czerwca 2024

Laury, Leszka, Marcjana

reklama

Kawęczyn: Wójt też człowiek. Jan Nowak bez wotum zaufania

Kawęczyn: Wójt też człowiek. Jan Nowak bez wotum zaufania - fot.: UG Kawęczyn
fot.: UG Kawęczyn 

Są słowa małe i są słowa duże. Ba, są nawet słowa wielkie. I takim słowem jest „zaufanie”. Można je stracić, trudno odbudować. Najgorzej jeśli dzieje się na skutek źle zrozumianych intencji... Właśnie nad takimi wielkimi słowami, nad przyznaniem swoim włodarzom „wotum zaufania”, głosują od 2019 roku radni samorządowi.

Warto też dodać, że brak przyjęcia uchwały w sprawie udzielenia wójtowi wotum zaufania, jest jednoznaczny z przyjęciem uchwały o przeciwstawnej treści, tj. uchwały w sprawie nieudzielenia wotum zaufania.

reklama

Są w powiecie tureckim gminy, w których wynik głosowania był jednoznaczny. Ba, takich jest znaczna większość. Są też miejsca gdzie włodarz otrzymuje je, mając większość poparcia „swoich” ludzi w radzie. Są gminy, w których do braku wotum zaufania, a nawet i absolutorium, można się było już przyzwyczaić. Patrząc wstecz, Krzysztof Roman, burmistrz Tuliszkowa, chyba nie spodziewał się już innego wyniku głosowania.

Mało było zaskoczeń na sesjach absolutoryjnych w 2023 roku. Właściwie było tylko jedno – w gminie Kawęczyn. W czasie obrad, które odbywały się 29 czerwca, wotum zaufania nie otrzymał bowiem najdłuższy stażem wójt w powiecie – Jan Nowak. „Za” udzieleniem wotum wójtowi głosowało zaledwie czterech radnych, pozostała jedenastka „wstrzymała się od głosu”. I chociaż wyniki głosowania za absolutorium były już zgoła inne – tu radni jednogłośnie zagłosowali „za”, zdziwienie i zaskoczenie pozostało.

O wójcie Nowaku krążą legendy – ponoć drogę z domu do urzędu gminy, w którym pracuje od, z górą trzydziestu lat, zna na pamięć i mógłby pokonywać ją nawet z zamkniętymi oczami. Zaangażowany w życie swojej społeczności, dokładny, drobiazgowy. Otwarty na innowacje, ale i konserwatywny. Z końcem jednej kadencji wybierany już po raz kolejny. Który to już raz…

Nic dziwnego, ze wierni obserwatorzy lokalnej sceny politycznej mogli się zdziwić. Co na to sam Jan Nowak? Niestety, odmówił komentarza. Z pewnością, tak po ludzku, jest mu przykro. Każdemu w tej sytuacji by było.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
II Sesja Rady Gminy Władysławów. Wybrano...

II Sesja Rady Gminy Władysławów. Wybrano składy komisji stałych

27 maj.
Wybrano składy komisji stałych Rady Miasta Turek

Wybrano składy komisji stałych Rady Miasta Turek

16 maj.

"Siła argumentu, a nie argument siły", czyli refleksja po I Sesji Rady...

9 maj.
Inauguracja nowej kadencji Rady Gminy Turek....

Inauguracja nowej kadencji Rady Gminy Turek. Ślubowanie i wybór prezydium

9 maj.
Nowa Kadencja Rady Powiatu Tureckiego. Jan Smak...

Nowa Kadencja Rady Powiatu Tureckiego. Jan Smak Starostą, Krzysztof...

8 maj.
Malanów: Rada Gminy IX kadencji rozpoczęła...

Malanów: Rada Gminy IX kadencji rozpoczęła pracę

8 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama