piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Przedwiośnie we wrześniu. Narodowe Czytanie podczas Sztuki na Ulicy

Przedwiośnie we wrześniu. Narodowe Czytanie podczas Sztuki na Ulicy - foto: Marcin Derucki
foto: Marcin DeruckiFotos z Narodowego Czytania "Wesela". 

Przed nami kolejna edycja Narodowego Czytania, inicjatyw promujących czytelnictwo w kraju. Organizacji tego wspaniałego wydarzenia, podobnie jak w latach ubiegłych podjęła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzak przy współpracy Miejskiego Domu Kultury w Turku. W tym roku fragmentów „Przedwiośnia” wysłuchać będzie można podczas Sztuki na Ulicy, 9 września (niedziela) o godz. 16.00.

Narodowe Czytanie to zainicjowana, przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, akcja wspólnego czytania klasyki rodzimej literatury. Do tej pory Polacy zaczytywali się w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, utworach Aleksandra Fredry, „Trylogii”, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalce” Bolesława Prusa oraz dramacie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W związku z tym, że tegoroczne Narodowe Czytanie odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości para Prezydencka postawiła na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

reklama

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Już dziś serdecznie zapraszamy na tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania, które odbędzie się 9 września o godz. 16.00 w Rynku. W tym roku wyjątkowo, bo na scenie, podczas "Sztuki na ulicy". A wśród czytających same znane osoby - Burmistrz, Przewodniczący Rady Miejskiej, wolontariusze i przedstawiciele organizacji pozarządowych!

Materiał prasowy MBP

2
foto: Marcin Derucki3
4
5

Podobne artykuły

Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie...

Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie słuchali....

7 wrz.
Wielkie czytanie Mickiewicza. Narodowe Czytanie...

Wielkie czytanie Mickiewicza. Narodowe Czytanie w...

5 wrz.
Narodowe Czytanie po turkowsku. Romantyczny...

Narodowe Czytanie po turkowsku. Romantyczny wieczór...

1 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama