sobota 22 czerwca 2024

Pauliny, Sabiny, Tomasza

reklama

Wybory 2018: Sala przy I LO, bezpłatny transport, INTJO. PSL wskazał pomysły na rozwój Turku i powiatu

Wybory 2018: Sala przy I LO, bezpłatny transport, INTJO. PSL wskazał pomysły na rozwój Turku i powiatu
 

We wtorek 2 października przy ul. Kościuszki w Turku, w pobliżu I Liceum Ogólnokształcącego, odbył się briefing Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kandydaci PSL ze starostą Mariuszem Seńko na czele zaprezentowali swoje pomysły na usprawnienie codziennego życia mieszkańców.

Młodzież ucieszy szczególnie to, iż władze powiatu poczyniły kroki w celu budowy sali sportowej przy turkowskim „Ogólniaku”. Grafikę, przedstawiającą projekt bryły budynku, zaprezentował nauczyciel wychowania fizycznego, trener judo – Marek Kujawa. – Baza sportowa jest bardzo istotna dla młodzieży. Jeszcze jako dyrektor ZST i wiceprezes Zarządu Powiatowego PSL postawiłem taki warunek koalicji w latach 2010-2014, jakim było wybudowanie sali sportowej przy ZST. Obecna koalicja skupiła się głównie na przebudowie szpitala, ale nadszedł moment na budowę sali gimnastycznej przy I LO – mówił starosta Seńko.

reklama

Mariusz Seńko wyjaśniał, że projekt sali to nie żadne nierealne wizje. – To realny projekt, który można wykonać. Będzie mógł funkcjonować na potrzeby szkoły. To sala gimnastyczna, nie widowiskowo-sportowa. To sala, która potrzebna jest uczniom liceum – wyjaśniał starosta.

Mariusz Seńko przypominał, że ILO inwestycja przyda się tym bardziej, że niebawem do szkół średnich trafi podwójny rocznik uczniów. Władze powiatu chcą uniknąć wchodzenia w takie rozwiązania, jak dwie zmiany w szkołach, gdyż w odczuciu starosty byłby to zły wybór. Jednym z pomysłów jest tymczasowe korzystanie z hali Szkoły Podstawowej nr 1. Mariusz Seńko wyjaśnił, że rozmawiał już o takiej formie współpracy z Romualdem Antosikiem i burmistrz Turku wyraził wstępną deklarację podpisania porozumienia. – Mam nadzieję, że przyszłe władze miasta i powiatu respektowałyby to porozumienie do czasu zakończenia budowy sali gimnastycznej I LO – dodał starosta. Władze powiatu zapewnią część środków na ową inwestycję już w tym roku, a to za sprawą zbycia nieruchomości przy ul. Armii Krajowej. Powiat powalczy również o pieniądze z zewnątrz, np. z WRPO. Mowa o szansie na uzyskanie wsparcia do 85% inwestycji.

We wtorkowym briefingu uczestniczył również Andrzej Rossa, odpowiedzialny m.in. za realizację projektu INTJO (Innowacje, Nowoczesne Technologie, Języki Obce) w gminach powiatu tureckiego. – Ten projekt wszedł na stałe w funkcjonowanie naszego powiatu. Niestety, miasto Turek nie przystąpiło do tego projektu. Nie chcę analizować, gdzie te błędy zostały popełnione, dlaczego taka, a nie inna decyzja o nieprzystąpieniu. W przyszłości wspólnie obecni kandydaci do Rady Miasta i Rady Powiatu muszą znaleźć sposób, by dzieci ze szkół w Turku również mogły przyłączyć się do projektu INTJO, by realizacja była spójna. Zdaniem Mariusza Seńko analizy wymaga również model sieci szkół w Turku. Nie może być to zrealizowane w atmosferze kampanii, ale na spokojnie, merytorycznie.

Polskie Stronnictwo Ludowe zamierza stworzyć nowy model transportu i komunikacji w powiecie. – Według nas powinno być to zbudowane na zasadzie konsensusu. Wszystkie samorządy gminne i miejskie powinny na początku kadencji 2018-2023 włączyć się do prac nad formułą transportu publicznego. Bez tego transport publiczny będzie funkcjonował tak, jak teraz. Czy dla Turku transport jest istotny? Bardzo, bo miasto ma realny dochód z osób, które tutaj przybywają, uczą się, pracują. Powinno to być tak skonstruowane, by istniało jak najwięcej połączeń do stolicy powiatu – stwierdził Mariusz Seńko.

reklama

Zdaniem starosty, dziś należy planować wprowadzenie bezpłatnego transportu publicznego. Zapewne nie uda się tego osiągnąć od razu, trzeba dochodzi do tego stopniowo. – Pierwszym dobrym krokiem byłoby wprowadzenie bezpłatnego transportu publicznego dla uczniów szkół średnich. To byłby realny zaczątek tej dyskusji. Następnie trzeba pomyśleć o seniorach, którzy również mogliby z bezpłatnego transportu publicznego skorzystać. Oczywiście, by to się zadziało, potrzebna jest współpraca wszystkich samorządów.

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
Podobne artykuły
Ciężki okres dla branży transportowej. Jakie...

Ciężki okres dla branży transportowej. Jakie są prognozy na 2024 i...

11 maj.
Zalety i wyzwania przesyłek paletowych: co...

Zalety i wyzwania przesyłek paletowych: co warto wiedzieć przed...

12 mrz.
Sala sportowa i remiza. Czwartek pod znakiem...

Sala sportowa i remiza. Czwartek pod znakiem inwestycji w Kowalach...

06-10-2023
Obóz z pomysłem! Młodzi sportowcy spędzili...

Obóz z pomysłem! Młodzi sportowcy spędzili tydzień nad morzem!

25-08-2023
Gminy z powiatu tureckiego na szarym końcu...

Gminy z powiatu tureckiego na szarym końcu rankingu dopłat do...

06-07-2023
Rodzinna i sportowa niedziela, czyli...

Rodzinna i sportowa niedziela, czyli Smoliiński Judo Cup 2023 w Brudzewie!

06-06-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama