niedziela 24 stycznia 2021

Felicji, Roberta, Sławy

reklama

Powstaje dokument fabularyzowany o Józefie Mehofferze. Zdjęcia realizowane w Turku

Powstaje dokument fabularyzowany o Józefie Mehofferze. Zdjęcia realizowane w Turku - foto: Muzeum Turek
foto: Muzeum Turek 

Od kilku dni na terenie Turku a dokładnie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa realizowane są zdjęcia do filmu o Józefie Mehofferze. Film w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego będzie fabularyzowanym dokumentem opowiadającym o życiu i twórczości Mehoffera.

Powstająca adaptacja filmowa przedstawiać będzie m.in. kadry z kościoła i muzeum w Turku oraz Krakowa i innych miejsc, związanych z życiem i twórczością Mehoffera. Producentem filmu jest PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. z Warszawy. Scenarzystą i reżyserem został Krzysztof Paluszyński, za muzykę odpowiada Marcin Sady, zaś realizatorem zdjęć jest Mirosław Kubiak. W roli głównej, tj. Józefa Mehoffera, występuje Andrzej Hamera.. 

reklama

„Polichromia turkowska – wielkość talentu Józefa Mehoffera” to produkcja, której celem jest pokazanie historii powstania oraz piękna polichromii i witraży w kościele Najświętszego SPJ w Turku. Film ma również przybliżyć widzom postać Józefa Mehoffera oraz Jego związki z naszym miastem. Dokument będzie zatem historią wielkiej przygody artysty z Turkiem, w efekcie której powstały m.in. polichromia, olejne obrazy sztalugowe prezentujące stacje Męki Pańskiej, obrazy ołtarzowe, osiem witraży. Będzie mowa o powojennych losach witraży, z których jeden został wykonany w Krakowskich Zakładach Witrażów S.G. Żeleński jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Na ekranie, poza aktorami – odtwórcami ról Józefa Mehoffera i ks. Józefa Florczaka, zobaczymy także wypowiedzi: Bartosza Stachowiaka – dyrektora Muzeum Miasta Turku, prof. Dariusza Markowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ks. prałata Marka Kasika –proboszcza parafii NSPJ w Turku, prof. Teresy Grzybkowskiej – historyka sztuki, Piotra Ostrowskiego z Krakowskich Zakładów Witrażów S.G. Żeleński, Anny i Ewy Mehoffer – wnuczek artysty oraz Burmistrza Turku.

Zdjęcia do filmu realizowane będą w kościele w Turku, w Muzeum Miasta Turku, w Krakowie i w innych miastach związanych z twórczością artysty (np. w Paryżu). Wykorzystane zostaną także materiały archiwalne, jak np. bogata korespondencja Mehoffera z ks. Florczakiem, dokumenty, zdjęcia, oryginały prac artysty będące w zasobach Muzeum Miasta Turku i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Premiera filmu odbędzie się w naszym mieście, zatem turkowianie będą mieli okazję jako pierwsi zobaczyć film dokumentalny o artyście, którego największe dzieło powstało właśnie w Turku.

Podobne artykuły

Kolejny karton do witraża wzbogacił stałą...

Kolejny karton do witraża wzbogacił stałą ekspozycję...

05-12-2020
Listy do redakcji: Czy czas rozliczyć polski...

Listy do redakcji: Czy czas rozliczyć polski Kościół?

24-05-2020
Spacer po muzeum i kościele możliwy z każdego...

Spacer po muzeum i kościele możliwy z każdego domu!

06-04-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama