poniedziałek 23 września 2019

Bogusława, Liwiusza, Tekli

reklama
Wzorek

Wielkie plany w małym mieście - badania Makarego Górzyńskiego nad architekturą Turku w XX wieku

Wielkie plany w małym mieście - badania Makarego Górzyńskiego nad architekturą Turku w XX wieku - foto: Archiwum Turek.net.pl
foto: Archiwum Turek.net.pl 

Jak dokładnie wyglądała historia Turku w XX wieku? Jakie były problemy modernizacyjne, jak poszukiwano impulsów rozwojowych dla miasta? W jaki sposób wyobrażano sobie przyszłość miasta jeszcze przed powstaniem elektrowni i kopalni? Między innymi na te pytania pragnie odpowiedzieć Makary Górzyński, który dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Wielkopolskiego wrócił do badań naukowych nad architekturą i urbanistyką naszego miasta.

Badacz historii architektury i urbanistyki, redaktor naukowy, wykładowca w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, nauczyciel akademicki, autor projektów badawczych o historii architektury Kalisza i nie tylko - Makary Górzyński nieustannie wykazuje się aktywnością w wielu aspektach historii.

reklama

W Turku także Makary Górzyński niejednokrotnie zaznaczył swoją obecność poprzez opracowanie cyklu artykułów prasowych o zabytkach i architekturze miasta Turku i okolic czy folderów turystycznych, prowadzenie warsztatów, wykładów w MBP w Turku oraz pracę w Sądzie Konkursowym konkursu architektoniczno – urbanistycznego  na opracowanie koncepcji przedsięwzięcia publicznego „Przekształcenie i renowacja centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku”.

Górzyński jako historyk architektury, zajmujący się miastami, przygląda się przemianom Turku w okresie II Rzeczypospolitej, w latach hitlerowskiej okupacji oraz w pierwszym powojennym piętnastoleciu. Tym razem, jak już wcześniej zostało wspomniane, zajmie się badaniami naukowymi nad architekturą i urbanistyką Turku – główne obszary jego działania to lata trzydzieste, związane ze wsparciem premiera Składkowskiego, projekty hitlerowskiej przebudowy Turku czy pierwsze powojenne działania, wyobrażenia na temat przyszłości miasta jeszcze przed powstaniem elektrowni i kopalni.

„Wielkie plany w małym mieście: historia przemian urbanistycznych Turku pierwszej połowy XX wieku jako opowieść o projektach politycznych modernizacji Wielkopolski” to pomysł na przebadanie mało znanych kart z dziejów Wielkopolski. Celem jest analiza przemian i projektów rozwojowych jednego, prowincjonalnego miasta na peryferiach regionu. Przy bliższym zbadaniu okazuje się bowiem, że Turek w swej urbanistycznej historii najnowszej może być intrygującym przykładem zmieniających się instrumentów polityki modernizacyjnej oraz modeli gospodarczych czy politycznych państwa polskiego oraz hitlerowskich okupantów.” – możemy przeczytać w opisie projektu, w którym Górzyński przedstawia swoje cele oraz plany na temat badań.

reklama

Całość zapowiada się bardzo ciekawie, tym bardziej, że po przeprowadzonych kwerendach archiwalnych i bibliotecznych, powstanie obszerny tekst podsumowujący najnowsze badania Makarego Górzyńskiego. Będzie on prezentował także i te obiekty, które z krajobrazu Turku zniknęły - jak hale i biurowce ZPJ "Miranda" przy ul. Kaliskiej.

Historia Turku przed lat jest już odkryta w bardzo dużym stopniu, jednak jak widać, wciąż pozostały nieodkryte karty w zakresie architektury i urbanistyki. Trzymamy kciuki za sukces projektu i życzymy owocnej pracy. Jesteście ciekawi efektów badań Makarego Górzyńskiego nad architekturą Turku w XX wieku? Jeśli tak, śledźcie na bieżąco nasz portal – o wszystkim będziemy informować!

JM

Podobne artykuły

Darmowe badania mammograficzne.

Darmowe badania mammograficzne.

23 sierp.
Gorąca woda odkryta pod Turkiem! Trwają badania...

Gorąca woda odkryta pod Turkiem! Trwają badania...

18 lip.
Sukces olimpijski uczniów I LO

Sukces olimpijski uczniów I LO

10 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama