czwartek 26 listopada 2020

Leona, Leonarda, Lesławy

-1/span/td °C Pogoda na kolejne dni »
reklama

Wielkie plany w małym mieście - badania Makarego Górzyńskiego nad architekturą Turku w XX wieku

Wielkie plany w małym mieście - badania Makarego Górzyńskiego nad architekturą Turku w XX wieku - foto: Archiwum Turek.net.pl
foto: Archiwum Turek.net.pl 

Jak dokładnie wyglądała historia Turku w XX wieku? Jakie były problemy modernizacyjne, jak poszukiwano impulsów rozwojowych dla miasta? W jaki sposób wyobrażano sobie przyszłość miasta jeszcze przed powstaniem elektrowni i kopalni? Między innymi na te pytania pragnie odpowiedzieć Makary Górzyński, który dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Wielkopolskiego wrócił do badań naukowych nad architekturą i urbanistyką naszego miasta.

Badacz historii architektury i urbanistyki, redaktor naukowy, wykładowca w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, nauczyciel akademicki, autor projektów badawczych o historii architektury Kalisza i nie tylko - Makary Górzyński nieustannie wykazuje się aktywnością w wielu aspektach historii.

reklama

W Turku także Makary Górzyński niejednokrotnie zaznaczył swoją obecność poprzez opracowanie cyklu artykułów prasowych o zabytkach i architekturze miasta Turku i okolic czy folderów turystycznych, prowadzenie warsztatów, wykładów w MBP w Turku oraz pracę w Sądzie Konkursowym konkursu architektoniczno – urbanistycznego  na opracowanie koncepcji przedsięwzięcia publicznego „Przekształcenie i renowacja centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku”.

Górzyński jako historyk architektury, zajmujący się miastami, przygląda się przemianom Turku w okresie II Rzeczypospolitej, w latach hitlerowskiej okupacji oraz w pierwszym powojennym piętnastoleciu. Tym razem, jak już wcześniej zostało wspomniane, zajmie się badaniami naukowymi nad architekturą i urbanistyką Turku – główne obszary jego działania to lata trzydzieste, związane ze wsparciem premiera Składkowskiego, projekty hitlerowskiej przebudowy Turku czy pierwsze powojenne działania, wyobrażenia na temat przyszłości miasta jeszcze przed powstaniem elektrowni i kopalni.

„Wielkie plany w małym mieście: historia przemian urbanistycznych Turku pierwszej połowy XX wieku jako opowieść o projektach politycznych modernizacji Wielkopolski” to pomysł na przebadanie mało znanych kart z dziejów Wielkopolski. Celem jest analiza przemian i projektów rozwojowych jednego, prowincjonalnego miasta na peryferiach regionu. Przy bliższym zbadaniu okazuje się bowiem, że Turek w swej urbanistycznej historii najnowszej może być intrygującym przykładem zmieniających się instrumentów polityki modernizacyjnej oraz modeli gospodarczych czy politycznych państwa polskiego oraz hitlerowskich okupantów.” – możemy przeczytać w opisie projektu, w którym Górzyński przedstawia swoje cele oraz plany na temat badań.

reklama

Całość zapowiada się bardzo ciekawie, tym bardziej, że po przeprowadzonych kwerendach archiwalnych i bibliotecznych, powstanie obszerny tekst podsumowujący najnowsze badania Makarego Górzyńskiego. Będzie on prezentował także i te obiekty, które z krajobrazu Turku zniknęły - jak hale i biurowce ZPJ "Miranda" przy ul. Kaliskiej.

Historia Turku przed lat jest już odkryta w bardzo dużym stopniu, jednak jak widać, wciąż pozostały nieodkryte karty w zakresie architektury i urbanistyki. Trzymamy kciuki za sukces projektu i życzymy owocnej pracy. Jesteście ciekawi efektów badań Makarego Górzyńskiego nad architekturą Turku w XX wieku? Jeśli tak, śledźcie na bieżąco nasz portal – o wszystkim będziemy informować!

JM

Podobne artykuły

Wirtualne spotkanie z dyrektorem Muzeum Miasta...

Wirtualne spotkanie z dyrektorem Muzeum Miasta Turku

21 list.
Wideo: Alejami znanych turkowian czyli kolejna...

Wideo: Alejami znanych turkowian czyli kolejna...

19 list.
Uczniowie SP5 w akcji

Uczniowie SP5 w akcji "Zapal znicz pamięci"

27 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama