wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Przyjęto uchwałę dotyczącą usuwania azbestu.

Przyjęto uchwałę dotyczącą usuwania azbestu.  - foto: Zuzanna Szczepocka
foto: Zuzanna Szczepocka 

Podczas zwołanej w czwartkowe popołudnie tj. 29 sierpnia 2019 r. XI Sesji Rady Miasta poruszona została sprawa niezwykle szkodliwego dla zdrowia azbestu. Turek bowiem stara się o dofinansowanie na demontaż, odbiór, transport i utylizację tego materiału.

Azbest jest niemal wszędzie. Najczęściej spotkamy go w formie pokrycia dachowego w budownictwie. Nadal wiele osób nie do końca wierzy w jego szkodliwość. To błąd. Każda stara płyta włóknowo - cementowa (nazywana kiedyś eternitem) zawierała od 10 do 15 % rakotwórczego azbestu. Niczym niezabezpieczone, leżące na dachu płyty, są szkodliwe dla zdrowia. Chorobotwórcze działanie azbestu powstaje w wyniku wdychania włókien azbestu, występujących w zanieczyszczonym powietrzu. Na wystąpienie negatywnych skutków zdrowotnych, wywołanych azbestem wpływają: rodzaj azbestu, wymiary tworzących go włókien, stężenie w wdychanym powietrzu i czas trwania natężenia.

reklama

Ponieważ problem jest poważny, już w 1997 roku zostało wydane rozporządzenie właściwego Ministra Gospodarki w sprawie sposobów bezpiecznego użytkowania oraz warunków usuwania wyrobów zawierających azbest. Każda gmina lub powiat zostały zobowiązane do sporządzenia inwentaryzacji budynków zawierających materiały azbestopochodne wraz z oceną ich stanu technicznego, a tym samym, szacunkową oceną czasu, w którym muszą zostać usunięte. Sprawozdania z tych inwentaryzacji muszą być co roku składane w danych województwach.

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta jednogłośnie przyjęto uchwałę w sprawie uznania ,,Programu usuwania azbestu z terenu Powiatu Tureckiego na lata 2016 – 2032’’ jako równoważnego gminnemu programowi usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.

Celem nadrzędnym  przyjętego Programu jest: eliminacja do 2032 roku z obszaru Powiatu Tureckiego odpadów oraz materiałów zawierających azbest oraz ochrona zdrowia mieszkańców przed szkodliwymi skutkami zdrowotnymi, związanymi z użytkowaniem i usuwaniem wyborów zawierających ten materiał. Usuwanie go jest trudne, przede wszystkim, ze względu na finanse. Właściciele często nie mają pieniędzy na zmianę starego pokrycia dachu. Dlatego wiele gmin, m.in. Miasto Turek starają się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na demontaż, transport i utylizację azbestu. Gmina może liczyć na dofinansowania 40 % kosztów przedsięwzięcia. Przyjęta uchwała stanowiła będzie załącznik do wniosku gminy o dofinasowanie.

reklama

Wojskowy Zarząd Infrastruktury zwrócił się do miasta z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, dotyczącego terenów byłego Domu Dziecka. Dlatego dzisiejszy porządek obrad sesji Rady Miejskiej Turku został poszerzony o wniosek, związany z podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zamkniętego przy ul. Konińskiej. Radni jednogłośnie postanowili, że ten teren zostanie wyłączony z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i będzie stanowił tzw. teren zamknięty, który oddany będzie do dyspozycji Ministra Obrony Narodowej. W najbliższym czasie odbędzie się tam wymiana ogrodzenia.

ZS

Podobne artykuły

UKS

UKS "SPRINTER" Słodków ze wsparciem z Ministerstwa...

z wczoraj
Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu...

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu...

30 lip.
XXIV Sesja Rady Miasta Turek w formie...

XXIV Sesja Rady Miasta Turek w formie...

29 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama