piątek 25 czerwca 2021

Łucji, Witolda, Wilhelma

19°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Już w niedzielę Narodowe Czytanie nowel

Już w niedzielę Narodowe Czytanie nowel
 

Już w najbliższą niedzielę kolejna edycja Narodowego  Czytania,  zapoczątkowanej 8 lat temu inicjatywy, promującej polską literaturę. Podobnie jak w roku ubiegłym, w Turku, wydarzenie będzie częścią festynu Sztuki na Ulicy.  Fragmentów 8 nowel polskich  wysłuchać będzie można o godz. 16.00. Głównym organizatorem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna w Turku. 

Narodowe Czytanie to zainicjowana, przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, akcja wspólnego czytania klasyki rodzimej literatury. Do tej pory zaczytywaliśmy się w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, utworach Aleksandra Fredry, „Trylogii”, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalce” Bolesława Prusa, dramacie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru 8 pozycji z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

reklama

W tym roku na turkowskimi rynku usłyszeć będzie można fragmenty: Dobrej pani – Elizy Orzeszkowej, Dymu – Marii Konopnickiej, Katarynki – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orki – Władysława Reymonta, rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachema – Henryka Sienkiewicza oraz Sawy (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.  „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Dodatkową atrakcją turkowskiej odsłony Narodowego Czytania będzie możliwość wzięcia udział w plebiscycie  plebiscyt na ulubiony tytuł tegorocznej edycji. Tradycyjnie także każdy kto przyniesie swój egzemplarz czytanych nowel otrzyma pamiątkową pieczęć. 

Materiał prasowy MBP

Już w niedzielę Narodowe Czytanie nowel

Podobne artykuły

Pierwszy weekend lata a już jest w czym...

Pierwszy weekend lata a już jest w czym wybierać!...

z dzisiaj
Nowa siedziba Powiatowej Biblioteki Publicznej...

Nowa siedziba Powiatowej Biblioteki Publicznej w...

z dzisiaj
Książki z biblioteki z dostawą do domu

Książki z biblioteki z dostawą do domu

21 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama