czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Wesprzyj turkowskie cmentarze. We czwartek rusza zbiórka

Wesprzyj turkowskie cmentarze. We czwartek rusza zbiórka
 

Już po raz czwarty w naszym mieście, w okresie święta Wszystkich Świętych, organizowana jest kwesta na rzecz turkowskich nekropolii. Kwestujących wolontariuszy będzie można spotkać od 31 października na turkowskich na cmentarzach położonych przy ul. Fryderyka Chopina.

Celem tegorocznej zbiórki jest zebranie funduszy, które będą przeznaczone na prace związane z renowacją cmentarza, czyszczeniem płyt nagrobnych grobów, które są pozbawione opieki rodzin i znajdują się na cmentarzach parafialnych w Turku oraz cmentarzu ewangelickim.

reklama

W roku 2016 Ziemi Turkowskiej udało zebrać się 2008,12 zł, które przeznaczono na renowację płyty nagrobnej Włodzimierza Konstantego Borzysławskiego, turkowskiego powstańca styczniowego. Pieniądze zebrane w roku 2017 r. (kwota 4 539,16 zł) przekazane zostały w większości Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Turku na rzecz zachowania wartości historycznej cmentarza ewangelickiego w Turku poprzez renowację starych nagrobków. 

Za pieniądze ze zbiórki w 2018 Muzeum Miasta Turku odrestaurowało grób w formie tzw. sklepu na cmentarzu starym parafialnym - Cmentarz na Lipce. Zlokalizowany jest on w najstarszej części nekropolii, gdzie do dziś można podziwiać już tylko kilka takich grobów rodzinnych. W grobie pochowana jest Franciszka z Myszkowskich Niemczykiewicz. Rodzina Niemczykiewicz związana z naszym miastem angażowała się w życie kulturalne Turku poprzez uczestnictwo w Teatrze Amatorskim działającym przy Związku Rzemieślników Chrześcijan w XIX w.

Wszystkie osoby, które chcą się przyłączyć do tegorocznej akcji, proszone są o kontakt pod nr tel. 731 213 401 lub mailowo poprzez adres biuro@ziemiaturkowska.pl. Organizatorem zbiórki jest stowarzyszenie Ziemia Turkowska. Zbiórka zarejestrowana jest pod nr 2019/4586/OR.

reklama

Marcin Derucki

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Wideo: Marzenia się spełniają. Druhowie z OSP...

Wideo: Marzenia się spełniają. Druhowie z OSP...

7 czerw.
Nadal możemy wesprzeć druhów z Międzylesia w...

Nadal możemy wesprzeć druhów z Międzylesia w zakupie...

22 maj.
Wesprzyj druhów z Międzylesia w zakupie...

Wesprzyj druhów z Międzylesia w zakupie samochodu....

9 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama