niedziela 24 stycznia 2021

Felicji, Roberta, Sławy

reklama

W pracowni mistrza Jana Gutenberga, czyli warsztaty w MBP

W pracowni mistrza Jana Gutenberga, czyli warsztaty w MBP
 

W niedzielne popołudnie, 20 października, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Włodzimierza Pietrzaka odbyło się spotkanie połączone z warsztatami drukarskimi w MBP. Zajęcia przeprowadzone zostały  przez samego właściciela firmy Art.-Papier,  wielkiego pasjonata,  Flawiusza Pietrzyka.

Ponad pięć i pół wieku temu Jan Gutenberg, poszukując sposobu wykonania kosztownej Biblii, tak aby nie różniła się od ówczesnych rękopisów, powziął myśl odlania pojedynczych liter z metalu. W ten oto sposób rozpoczęła się nowa era - era druku, era Gutenberga. Dzięki nauce połączonej z zabawą uczestnicy niedzielnych warsztatów mieli niepowtarzalną okazją przeżyć ponownie chwilę narodzin przełomowego wynalazku!

reklama

Na początku spotkania prowadzący opowiedział kilka ciekawostek na etat historii drukarstwa, mających na celu wprowadzenie w atmosferę XV wiecznej drukarni. Podczas pokazu zebrani mogli własnoręcznie wydrukować certyfikat młodszego czeladnika sztuki drukarskiej przy użyciu zabytkowej prasy drukarskiej oraz wypisać go gęsim piórem, a następnie podbić specjalną pieczęcią. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony wszystkich zebranych, co zauważyć można było po ilości zadawanych pytań. 

Spotkania z cyklu "Niehandlowa z książką" odbywają się w ramach projektu "Z książką można wiele". Dofinansowani ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Biblioteka zakończyła projekt

Biblioteka zakończyła projekt "Misja: biblioteka...

1 st.
Bezpłatny dostęp do Legimi dla czytelników...

Bezpłatny dostęp do Legimi dla czytelników...

21-12-2020
Marcin Meller wirtualnym gościem biblioteki

Marcin Meller wirtualnym gościem biblioteki

19-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama