poniedziałek 14 czerwca 2021

Bazylego, Elizy, Justyny

16°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Szkoła pamięta - akcja MEN w Szkole Podstawowej nr 5

Szkoła pamięta - akcja MEN w Szkole Podstawowej nr 5
 

"Szkoła pamięta" - to tyłu akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej przygotowanej z okazji tegorocznych rocznic ważnych  dla Polaków wydarzeń, takich jak powstanie warszawskie czy wybuch II wojny światowej. Jej najważniejszym celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach walczących wówczas o wolność lub osobach zamordowanych,  szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach  realizacji zadania, we wrześniu i październiku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 uczestniczyli w pieszych i rowerowych wycieczkach, w trakcie których odwiedzili punkt egzekucji  żołnierzy Armii Krajowej w małoszyńskim lesie, groby wybitnych turkowian różnych nacji i wyznań zamordowanych czy poległych w okresie II wojny światowej, znajdujące się na turkowskich nekropoliach. Oddano cześć mieszkańcom uśmierconym przez hitlerowców w październiku 1939r. w miejscu pomnika „Nigdy więcej wojny” oraz tym, którzy stracili życie w okresie okupacji tak niemieckiej, jak i radzieckiej, a nazwiska których uwieczniono na pamiątkowych tablicach umieszczonych na kościele NSPJ.  Nie zapomniano o nauczycielach zamordowanych w tym trudnym czasie, zapalając znicze przy pomniku poświęconym pedagogom przy Szkole Podstawowej nr 1. 

reklama

"Człowiek żyje tak długo, jak trwa pamięć o nim" dlatego , cała społeczność SP 5 dba,  aby   o bohaterach turkowskiej ziemi pamiętać  nie tylko od święta, ale każdego dnia.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

247 uczniów rozpoczęło egzamin ósmoklasisty w...

247 uczniów rozpoczęło egzamin ósmoklasisty w...

25 maj.
Nowy pomnik zastąpi głaz w Malanowie. Pozyskano...

Nowy pomnik zastąpi głaz w Malanowie. Pozyskano...

21 kw.
Władze miasta i powiatu oddały cześć...

Władze miasta i powiatu oddały cześć pomordowanym w...

13 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama