wtorek 31 marca 2020

Balbiny, Kamila, Kornelii

reklama

Szkoła pamięta - akcja MEN w Szkole Podstawowej nr 5

Szkoła pamięta - akcja MEN w Szkole Podstawowej nr 5
 

"Szkoła pamięta" - to tyłu akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej przygotowanej z okazji tegorocznych rocznic ważnych  dla Polaków wydarzeń, takich jak powstanie warszawskie czy wybuch II wojny światowej. Jej najważniejszym celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach walczących wówczas o wolność lub osobach zamordowanych,  szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach  realizacji zadania, we wrześniu i październiku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 uczestniczyli w pieszych i rowerowych wycieczkach, w trakcie których odwiedzili punkt egzekucji  żołnierzy Armii Krajowej w małoszyńskim lesie, groby wybitnych turkowian różnych nacji i wyznań zamordowanych czy poległych w okresie II wojny światowej, znajdujące się na turkowskich nekropoliach. Oddano cześć mieszkańcom uśmierconym przez hitlerowców w październiku 1939r. w miejscu pomnika „Nigdy więcej wojny” oraz tym, którzy stracili życie w okresie okupacji tak niemieckiej, jak i radzieckiej, a nazwiska których uwieczniono na pamiątkowych tablicach umieszczonych na kościele NSPJ.  Nie zapomniano o nauczycielach zamordowanych w tym trudnym czasie, zapalając znicze przy pomniku poświęconym pedagogom przy Szkole Podstawowej nr 1. 

reklama

"Człowiek żyje tak długo, jak trwa pamięć o nim" dlatego , cała społeczność SP 5 dba,  aby   o bohaterach turkowskiej ziemi pamiętać  nie tylko od święta, ale każdego dnia.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Nauczyciele i uczniowie pracują zdalnie. Szkoły...

Nauczyciele i uczniowie pracują zdalnie. Szkoły w...

16 mrz.
Młodzi uczniowie SP5 z wizytą w PSP Turek

Młodzi uczniowie SP5 z wizytą w PSP Turek

6 mrz.
Sukces uczennicy SP5 w XI Konkursie...

Sukces uczennicy SP5 w XI Konkursie Artystycznym im....

4 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama