piątek 14 maja 2021

Bonifacego, Julity, Macieja

12°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Nowa stara metoda pobierania opłat za śmieci. Będzie drożej?

Nowa stara metoda pobierania opłat za śmieci. Będzie drożej? - foto: FB Burmistrz Romuald Antosik
foto: FB Burmistrz Romuald Antosik 

Temat śmieci to problem, z którym od dłuższego zmagają się władze naszego miasta. Wczoraj 15 stycznia podczas XVII sesja Rady Miejskiej Turku ustalono nową metodę pobierania opłat za śmieci. Powraca metoda naliczania kosztów odpadów za mieszkańca. W łącznym rozrachunku będzie drożej?

Wczoraj 15 stycznia w Urzędzie Miejskim odbyła się XVII sesja Rady Miejskiej Turku trwająca do późnych godzin nocnych. Jednym z tematów, który został na niej poruszony, było ustalenie metody pobierania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. -Ceny rosną wszędzie- i to jest rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć. Wszyscy samorządowcy i radni mają tę świadomość.- pisze burmistrz miasta Romuald Antosik na swoim facebooku.

reklama

Podczas wczorajszej Sesji Rady Gminy radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali powrót do metody naliczania opłat od mieszkańca. W wyniku głosowania niejednogłośnie udało ustalić się metodę pobierania opłaty od mieszkańca. Wynik głosowania to 8 za 1 przeciw 11 radnych wstrzymało się od głosu. Opłata będzie wynosić. 20 zł za osobę za śmieci segregowane.

Zgodnie z tzw. ustawą śmieciową, segregować muszą wszyscy, dlatego gminy nie mogą już ustalać opłaty za odpady niesegregowane. Za to ustawa zobowiązała samorządy do nakładania kar na tych, którzy nie segregują prawidłowo. To tak zwana opłata podwyższona, którą rada uchwaliła na poziomie 2-krotności opłaty podstawowej, tj. 40 od mieszkańca. Jednocześnie podjęła decyzję o zwolnieniu z opłaty w wysokości 1 zł miesięcznie na mieszkańca właścicieli domów jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady.

Nowe stawki mają wejść w życie od 1 marca 2020 roku.  Jak głosowali radni zobrazowano na grafice poniżej.

Nowa stara metoda pobierania opłat za śmieci. Będzie drożej?

Podobne artykuły

Ile miesięcznie ton śmieci produkują...

Ile miesięcznie ton śmieci produkują turkowianie?...

10 maj.
Listy do redakcji: Pieniądze, które należą się...

Listy do redakcji: Pieniądze, które należą się...

27 kw.
Listy do redakcji: My segregujemy, a oni...

Listy do redakcji: My segregujemy, a oni mieszają...

16 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama