środa 26 luty 2020

Bogumiła, Eweliny, Mirosława

reklama

Mieszkańcy i członkowie grupy OTOP liczyli ptaki w dużym parku

Mieszkańcy i członkowie grupy OTOP liczyli ptaki w dużym parku - foto: Karol Fornalczyk
foto: Karol Fornalczyk 

W sobotni poranek, mieszkańcy Turku spotkali się w Parku Miejski im. Żerminy Składkowskiej aby policzyć ptaki, które zimą można spotkać w naszym mieście. Akcja Zimowe Ptakoliczenie jest ogólnopolską coroczną akcją, a dostarczone wyniki z danej okolicy pomagają śledzić zmiany w liczebności zimujących ptaków i podejmować działania ochronne. Inicjatorem lokalnego wydarzenia była podobnie jak w roku ubiegłym Turkowska Grupa Lokalna – OTOP.

Dzisiejsza akcja była już 16 edycją Zimowego Ptakoliczenia w Polsce, a drugą odbywająca się w naszym mieście. W ruch poszły lornetki, notesy i długopisy by jak najskrupulatniej przeprowadzić tegoroczną akcję liczenia ptaków.

reklama

W tym roku miano „Ptak zimy 2020 r.” przypadło inteligentnemui pożytecznemu gawronowi - ptak z rodziny krukowatych, zbieracz owoców, naturalny wróg szkodników upraw (zjada pędraki niszczące uprawy).

Dlaczego właśnie gawron? To „czarne toto” jak śpiewał W. Młynarski, ptak tak nielubiany przez człowieka, kojarzący się jedynie z chrapliwym donośnym „oghr” wydawanym przez te ptaki. A dlatego, że zauważono bardzo niepokojący trend spadkowy w liczebności gawronów. Wydaje się, że te duże, czarne ptaki towarzyszą nam na każdym kroku – zarówno w krajobrazie silnie zurbanizowanym, jak i w miejscach poddanych mniejszej presji człowieka. Tymczasem dane są bezlitosne: w ciągu ostatnich kilkunastu lat populacja gawronów w Polsce spadła aż o 41 proc. Głównym powodem tak drastycznego zmniejszenia populacji jest intensyfikacja rolnictwa, prowadząca do utraty siedlisk i zubożenia diety nie tylko gawronów, ale większości ptaków związanych z krajobrazem rolniczym. Nie bez znaczenia pozostaje zapewne niechęć człowieka do gawronów: częste są przypadki ich płoszenia, a kolonie tych niezwykle inteligentnych ptaków są celowo niszczone (usuwanie gniazd, wycinka drzew z gniazdami).Może warto spojrzeć na gawrona z nieco innego punktu widzenia? Bo czyż nie takich sprzymierzeńców nam trzeba?

Gawron zajął miejsce II Zimowego Ptakoliczenia w Turku (119 sztuk). Zwyciężyła kaczka krzyżówka (145 sztuk). Trzecie miejsce należy ex aequo do bogatki (30 sztuk, wróbla i cudnych jemiołuszek-eleganckich ptaków z czubem na głowie :-)

reklama

Organizatorzy dziękują wszystkim za przybycie na dzisiejsze wydarzenie. Kolejne ciekawe akcje organizowane przez Turkowską Grupę OTOP już niebawem o czym z pewnością poinformujemy na łamach portalu.

źródło: Turkowska Grupa Lokalna - OTOP na FB
foto: Karol Fornalczyk

Podobne artykuły

Odnowią duży park za 19 mln. Będzie także...

Odnowią duży park za 19 mln. Będzie także amfiteatr!

24 st.
Turkowska Grupa OTOP zaprasza na Zimowe...

Turkowska Grupa OTOP zaprasza na Zimowe...

22 st.
Warsztaty z budowania karmników przyciągnęły...

Warsztaty z budowania karmników przyciągnęły tłumy...

19-11-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama