piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Umowa podpisana. Wkrótce rusza rewitalizacja parku miejskiego.

Umowa podpisana. Wkrótce rusza rewitalizacja parku miejskiego.
 

Jeszcze przez kilka dni można wchodzić do Parku Miejskiego im. Żerminy Składkowskiej. Dzisiaj podpisana została umowa na rewitalizację parku na powierzchni ok. 11 hektarów. Do czerwca 2022 r. park zmieni się w atrakcyjne miejsce wypoczynku i rekreacji dla dzieci i dorosłych, przy maksymalnym zachowaniu funkcji parku, drzew i pozostałych roślin. 

„Pomysłowa, atrakcyjna, różnorodna, kompleksowa - Rewitalizacja Parku Miejskiego narzędziem integracji i aktywizacji mieszkańców Turku” - to projekt napisany przez miejskich urzędników, który zyskał uznanie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i ok. 14 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych. Na przetarg zgłosiło się 16 firm z całej Polski. Spośród nich najkorzystniejszą ofertę cenową i gwarancyjną zaoferował Główny Ośrodek Certyfikacji i Nadzoru Sp. z o.o. z Rzeszowa.

reklama

Dzisiaj, tj. 9 sierpnia 2020 r. Burmistrz Romuald Antosik podpisał umowę z Małgorzatą Gąsior, Prezesem Zarządu Głównego Ośrodka Certyfikacji i Nadzoru Sp. z o.o. z Rzeszowa, na przedsięwzięcie o wartości 18.740.593,63 zł. Prace będą trwały do czerwca 2022 r. na całej powierzchni parku, tj. ok. 11 hektarów. 

Warto wspomnieć, że przygotowania do rewitalizacji parku zaczęły się w 2016 r. Wówczas przeprowadzony został otwarty konkurs urbanistyczno-architektoniczny pod nazwą „Rewitalizacja centralnych przestrzeni publicznych miasta Turek”. Kompleksową dokumentację techniczną dotyczącą parku wykonał zwycięzca konkursu, tj. firma Pikul Architekci Mikołaj Pikul. W roku 2017 przeprowadzona została kompleksowa inwentaryzacja dendrologiczna parku. Policzono, zbadano i i opisano każde z 1276 drzew w parku, każdy krzew i żywopłot. W 2018 r. przygotowany został i złożony w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia. Na początku tego roku Miasto otrzymało ok. 14 mln zł dofinansowania do rewitalizacji parku. 

W wyniku przedsięwzięcia park ma stać się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców, przy zachowaniu wszystkich walorów tego miejsca i jego roślinności. Powstaną strefy: aktywności sportowej (kort tenisowy, boisko do koszykówki, boisko do gry boule), dla dzieci, młodzieży i rodzin z placami zabaw i grami plenerowymi, siłownia zewnętrzna, miasteczko ruchu drogowego do praktycznej nauki przepisów ruchu drogowego, strefa do grillowania z małą architekturą (4 paleniska z ławkami i stołami), strefa dla psów (wybieg dla zwierząt z zainstalowanymi urządzeniami dla psiej aktywności). Wybudowane zostaną nowe instalacje wodno-sanitarne, elektryczne i oświetleniowe, chodniki i alejki dla pieszych i rowerzystów oraz pomosty na stawach. W okolicy górki przy stawie powstanie amfiteatr otwarty z zapleczem i widownią, przeznaczony do organizowania imprez rozrywkowych na wolnym powietrzu, z zadaszoną sceną o powierzchni 89 m2 i widownią z 199 miejscami siedzącymi. 

Wyremontowany zostanie stary staw wraz z powiązanymi z nimi obiektami, w celu uzyskania stawu całkowicie przepływowego, powiązanego z kanałem Folusz. Wybudowany zostanie także szalet miejski. Ponadto w ramach inwestycji park wzbogaci się o elementy małej architektury. Stanie tu m.in. 105 ławek, 12 koszy na psie odchody, 3 stanowiska do gry w szachy, 20 stojaków na rowery i 8 leżaków miejskich. Obszar parku po wykonaniu prac będzie monitorowany. 

reklama

Za kilka dni teren przekazany zostanie wykonawcy prac. Od tego czasu park zostanie zamknięty. Termin zakończenia rewitalizacji zaplanowany został na 1 czerwca 2022 r.

materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4
5

Podobne artykuły

Dofinansowanie na obóz i buty. Sprinter ze...

Dofinansowanie na obóz i buty. Sprinter ze Słodkowa...

6 wrz.
Listy do redakcji: Co z tym parkiem......

Listy do redakcji: Co z tym parkiem... burmistrz...

31 sierp.
Władysławów. Pierwsza transza komputerów dla...

Władysławów. Pierwsza transza komputerów dla dzieci...

25 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama